اخبار, تحلیل ماینینگ

کمیسیون اروپا بطور رسمی چارچوب قانون‌گذاری برای دارایی‌های دیجیتال را ارائه کرد.

کمیسیون اروپا بطور رسمی چارچوب قانون‌گذاری برای دارایی‌های دیجیتال را ارائه کرد.

کمیسیون اروپا به‌طور رسمی، چارچوب نظارتی پیشنهادی خود را برای قانون‌گذاری دارایی‌های دیجیتال منتشر کرد.

پنج‌شنبه هفته اخیر، کمیسیون اروپا به‌طور رسمی، چارچوب نظارتی پیشنهادی خود را برای قانون‌گذاری استیبل کوین‌ها و دارایی‌های دیجیتال منتشر کرد. پیش‌تر طی هفته گذشته، پیش‌نویسی از این طرح پیشنهادی در فضای مجازی فاش شده بود.

کمیسیون اروپا طی اعلامیه‌ای گفته است که دارایی‌های دیجیتال به‌ویژه استیبل کوین‌ها از این قابلیت نهفته برخوردارند تا تا با پذیرش گسترده آحاد جامعه روبه‌رو شوند. از این رو، این دارایی‌ها باید از نظر سرمایه، حقوق سرمایه‌گذار و نظارت، ذیل الزامات قانونی دقیق‌تر و سخت‌گیرانه‌تری قرار بگیرند. گفتنی است طرح پیشنهادی کمیسیون اروپا با نسخه فاش‌شده آن در هفته گذشته مطابقت دارد.

به گزارش «The Block»، پیش‌نویس این چارچوب نظارتی پیشنهادی در ۱۶۸ صفحه منتشر شده است. در این طرح بر لزوم تدوین یک چارچوب قانونی «استوار» تأکید شده و به‌روشنی خواستار آن شده است تا برای تمامی دارایی‌های دیجیتالی که تحت پوشش قوانین خدمات مالی کنونی اتحادیه اروپا نیستند، مقررات نظارتی وضع شود.

کمیسیون اروپا بطور رسمی چارچوب قانون‌گذاری برای دارایی‌های دیجیتال را ارائه کرد.

آنچه روز پنج‌شنبه در قالب طرح پیشنهادی منتشر شد، درواقع یک نظام حقوقی پیشنهادی برای استیبل کوین‌ها و دارایی‌های دیجیتال است. در اعلامیه کمیسیون اروپا آمده است:

این نظام حقوقی با تنظیم فعالیت‌های اصلی مرتبط با دارایی‌های دیجیتال، درصدد است تا جایی که امکان دارد از منافع سرمایه‌گذاران و مصرف‌کنندگان حمایت و از تمامیت بازار محافظت کند.

گفتنی است منظور از فعالیت‌های اصلی مرتبط با دارایی‌های دیجیتال در این اعلامیه، خدمات صرافی‌ها و ارائه‌دهندگان کیف پول‌ها است.

در بخش دیگری از اطلاعیه کمیسیون اروپا آمده است:

این طرح پیشنهادی با اعمال الزامات (از جمله الزامات حاکمیتی و عملیاتی) بر سرویس‌دهندگان و عرضه‌کنندگان فعال در حوزه دارایی‌های دیجیتال مستقر در اتحادیه اروپا امیدوار است بتواند میزان کلاهبرداری‌ها و سرقت دارایی‌های دیجیتال را کاهش دهد.

در ادامه این اطلاعیه می‌خوانیم:

نظام حقوقی پیشنهادی، الزامات ویژه‌ای را برای توکن‌های پول الکترونیک (E-money)، توکن‌های ارجاع‌شده به یک دارایی و نسخه‌های قابل‌توجه هریک معرفی می‌کند تا بتوان ریسک‌های احتمالی ثبات مالی و گذار سیاست‌های پولی را کاهش داد. دست آخر، این نظام حقوقی، مسائل شکل‌گرفته پیرامون تفکیک‌ بازار را که از رویکردهای متفاوت ملی اتخاذشده در سراسر اتحادیه اروپا ناشی می‌شود، حل و فصل می‌کند.

کمیسیون اروپا بطور رسمی چارچوب قانون‌گذاری برای دارایی‌های دیجیتال را ارائه کرد.

کمیسیون اروپا پیشنهاد داده است که یک سندباکس (Sandbox) نظارتی ایجاد شود تا شرکت‌ها بتوانند فناوری بلاک چین را در محیط واقعی دادوستد و تسویه تراکنش‌ها به بوته آزمایش بگذارند. گفتنی است سندباکس یک شیوه قانون‌گذاری است که در آن یک فضای مشخص با سطح قوانین بازتر و با نظارت بیشتر برای شرکت‌های فناور ایجاد می شود تا به شکوفایی نوآوری در این شرکت‌ها کمک کند و در عین حال قوانین متناسب با آنها استخراج و اعمال شود.

طرح پیشنهادی کمیسیون اروپا بخشی از بسته مالی دیجیتال این کمیسیون است که به‌تازگی تصویب شده است. مطابق با اعلام این کمیسیون، قرار است این بسته، رقابت‌پذیری و نوآوری اتحادیه اروپا را در حوزه مالی تقویت و راه را برای تبدیل‌شدن اروپا به یک قانون‌گذار در مقیاسی جهانی در این حوزه هموار کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *