ارز دیجیتال, بیت کوین

هفت درسی که از ساختن و توسعه‌ی عملیات استخراج بیت کوین یاد می‌گیریم

درس‌هایی که ما از ساخت و توسعه‌ی اقدامات استخراج بیت کوین یاد گرفتیم

ساختن یک مزرعه‌ی استخراج بیت کوین با مقیاس صنعتی کار ساده‌ای نیست، اما یادگیری از تجربه‌های دیگران به شما کمک می‌کند تا قدم‌های بعدی‌تان را برای استخراج رمزارز درست بردارید

این مقاله در واقع تمامی توصیه هایی است که یکی از بزرگترین شرکت های ماینینگ یعنی Marco Streng به مخاطبان خود داده است.

قصه از استخراج بیتکوین در اتاق یک خوابگاه شروع شد. درواقع چیزی که یک سرگرمی بود با تعداد کمی تجهیزات برای ماینینگ، به بیست مزرعه‌ی استخراج، در مقیاس صنعتی، در سرتاسر جهان تبدیل شد. از آنجایی که ما در نتیجه‌ی فعالیت‌های‌مان به صنعتی تازه رسیدیم باید با آزمون و خطا می‌فهمیدیم که چه کارهایی در این صنعت درست و چه کارهایی نادرست هستند چون هیچ کتابچه‌ی راهنمایی در این زمینه وجود ندارد.

 

ساختن یک جایگاه چندمنظوره مثل چیزی که ما ساخته‌ایم کار ساده‌ای نیست، اما اگر شما می‌خواهید کار استخراج را شروع کنید، چیزی را که ساخته‌اید توسعه بدهید یا برای یک کمپانی استخراج سرمایه‌گذاری کنید، در این مقاله ما هفت درس بزرگی را که یاد گرفته‌ایم به شما ارائه می‌دهیم تا قدم‌های بعدی‌تان را درست بردارید.

درس اول: برای پول درآوردن به پول زیادی نیاز دارید

در گذشته می‌شد که بیت کوین را از یک لپ‌تاپ استخراج کرد یا در یک اتاق از تعدادی تجهیزات استخراج استفاده کرد. اما زمانی رسید ‌که استخراج‌کننده‌های بیشتری رقابت‌های بیشتری را ایجاد کردند و آن‌هایی که می‌خواستند همیشه سودآوری داشته باشند مجبور به توسعه‌ی فعالیت‌های‌شان شدند.

خیلی زود فضایی به وجود آمد که دیگر یک استخراج‌کننده که به این کار به‌عنوان یک سرگرمی نگاه می‌کرد، نتوانست به ماینینگ در یک اتاق معمولی ادامه دهد و به یک یا تعدادی کارگاه با تجهیزات کامل نیاز پیدا کرد که شبانه‌روزی باشند و سودآور.

ما به همراه این صنعت رشد کردیم و خودمان باعث این رشد شدیم اما آن‌هایی که امروز می‌خواهند به این حوزه وارد شوند دیگر این امکان را ندارند که از صفر شروع و کم‌کم رشد کنند.

در مورد استخراج بیت کوین در خانه، می‌توانید مقاله‌ی «ماینینگ خانگی» را مطالعه کنید.

درس دوم: روابطی بلندمدت بسازید

درحالی‌که صنعت و حوزه‌ی استخراج بیت‌ کوین با سرعت رشد کرده است، هنوز در اختیار تعدادی بازیکن کلیدی است که قدرت را در اختیار دارند. به‌عنوان مثال یک مرکز استخراج در مقیاسی بزرگ، نمی‌تواند به‌راحتی سخت‌افزاری جدید را به هر فروشنده‌ای که می‌خواهد سفارش بدهد.

فقط تعداد کمی فروشنده وجود دارند که سخت‌افزاری در این حد را عرضه می‌کنند و چرخه‌های تولیدشان مبتنی بر تولیدکنندگان تراشه‌هایی است است که کاملاً بر این حوزه کنترل دارند (لازم به ذکر است که در حال حاضر ما در دنیا با کمبود تراشه روبه‌رو هستیم) و این واقعیت به این معنا است که موفقیت فقط وابسته به امکانات نیست و ما به روابطی در این حوزه نیاز داریم که بسیاری‌شان بلندمدت خواهند بود.

درس سوم: در مورد کارآمدی امکانات و تجهیزات وسواس داشته باشید

وقتی در مورد کارآمدی تجهیزات و امکانات صحبت می‌کنیم، منظورمان این است که وقتی ماینرها در مقیاس‌های بزرگ فعالیت می‌کنند باید برای استمرار سودآوری‌شان، از رقبای‌شان برتر باشند. و این حالت وابسته به بهینه‌سازی برق، به‌روز کردن دستگاه ماینر و دوری از هر خرابی، تعطیلی کار یا مسئله‌ای است که موجب کاهش قدرت پردازش می‌شود.

این مسئله را برای خودتان به یک اولویت تبدیل کنید. به‌عنوان مثال در مارچ ۲۰۲۰، وقتی که ارزش بیتکوین به زیر ۴۰۰۰دلار سقوط کرد، بسیاری از استخراج‌کننده‌ها به دلیل مواجهه با نوسان و عدم ثبات، نابود شدند اما ما به دلیل توجهی که به کارآمدی امکانات و تجهیزاتمان داشتیم، خودمان را حفظ کردیم.

درس چهارم: هرگز نوآوری را کنار نگذارید

ضرب‌المثلی هست که می‌گوید: «نوآوری کن یا بمیر.»

در حوزه‌ی ماینینگ بیت کوین ،‌ مراکز داده‌ باید قدرتمند و سریع باشند تا سودآور باقی بمانند. درواقع فرصتی برای رکود وجود ندارد و باید همیشه نوآور بود. مهم‌ترین نکته در این زمینه این است که تجهیزاتتان را به‌روز نگه دارید و اجازه ندهید که از رده خارج شوند.

برای ماینینگ ارز به برنامه نیاز داریم تا به موقع تعویض‌ها را انجام دهیم چون گاهی بعضی سخت‌افزارها منسوخ می‌شوند. به خاطر داشته باشید که هربار کار را به هر دلیلی تعطیل کنید برای خودتان هزینه ایجاد کرده‌اید.

نوآوری همچنین به معنی خلق روش‌های بهتر و کارآمدتر برای اداره‌ی شرکتتان است؛ روش‌هایی مثل ایجاد برنامه‌های نرم‌افزاری‌ای که به‌طور اختصاصی برای مدیریت فعالیت‌های استخراجی طراحی شده‌اند. در این صنعت، تکنولوژی شما را ارتقا می‌دهد و حتی یک ارتقای کوچک شما را از رقبای‌تان جلوتر می‌اندازد.

همان‌طور که گفتیم دستگاه‌ها و کیفیتشان نقش خیلی مهمی در ماینینگ دارند و شما باید بهترین دستگا‌ه‌های ماینر را برای استخراج بیت کوین بشناسید.

درس پنجم: مکانتان را با هوشمندی انتخاب کنید

مکان، مکان و مکان! با این‌که بیتکوین می‌تواند همه‌جا استخراج شود، قبل از راه‌اندازی مراکزی با مقیاس بزرگ باید به مکان آن‌ها فکر کرد و این اصل دلایل زیادی دارد.

همه‌ی مکان‌ها منابع یکسانی از برق را با قیمت مشابهی ارائه نمی‌دهند پس استخراج‌کننده‌ها باید جایی را برای فعالیت خودشان پیدا کنند که دارای برق زیاد و ارزان است و  مطمئن باشند که آن برق پایدار هم هست. و البته باید گفت که به مکان‌هایی امن بروید که استخراج بیت‌ کوین در آنجا منع قانونی ندارد؛ جایی که می‌توان یک مزرعه بیت کوین را برپا کرد.

درس ششم: زمان ثروت است

قبلاً هم این را گفته‌ام اما زمان واقعاً یک ثروت است و هر تعطیلی یا عقب‌ماندگی در کار، هزینه‌زاست. این واقعیت به این معناست که باید بر ارتقای سخت‌افزارها کنترل کامل داشت، برای به‌کارگیری تجهیزات برنامه داشت و از سخت‌افزاری استفاده کرد که فعالیت‌ها را به‌درستی مدیریت می‌کند. و البته همه‌ی این‌ها به این معناست که باید خلاق بود.

در سال ۲۰۱۵ ما می‌دانستیم که اگر ماه‌ها برای محموله‌های سخت‌افزار استخراج منتظر بمانیم، هیچ سودی نمی‌کنیم. درنتیجه هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ را اجاره کردیم تا زودتر دستگاه‌ها را برای‌مان بیاورد و به این وسیله  میلیون‌ها دلار پولی را به دست آوردیم که ممکن بود در انتظار یک حمل‌نقل استاندارد از دست بدهیم.

این‌ها همه اقدامات حساب‌شده‌ای هستند که باید آن‌قدری هوشمند و دانا باشید که بدانید چطور از آن‌ها استفاده کنید.

درس هفتم: رشد و توسعه همه‌چیز است

بالاخره باید گفت که رشد و توسعه همه‌چیز است. قبلاً گفته‌ام که دیگر نمی‌توانید از صفر شروع کنید و تلاش کنید تا جلو بروید. توسعه و بزرگی کار و اقدامات شما رابطه‌ی مستقیمی دارد با درآمد و سودتان. هرچقدر بزرگ‌تر باشید سود بیشتری به دست خواهید آورد.

ساختن و حرکتِ رو به جلو

واژه‌های «بزرگ‌تر»، «بهتر» و «سریع‌تر» واقعاً مرتبط با ماینینگ بیت کوین هستند. پس اگر برای تنظیم استراتژی، سرمایه‌گذاری زمان و پول، حل مسئله و ریسک‌پذیری آماده نیستید، احتمالاً حوزه‌ی کاری دیگری مناسب شماست.

درس‌های بسیار زیاد دیگری وجود دارند که ما یاد گرفته‌ایم و بسیاری از درس‌ها را در آینده یاد خواهیم گرفت. و امروز در حال ساختن صنعتی هستیم که در حال خلق آینده‌‌ی پول غیرمتمرکز و روش‌هایی جدید برای تبادل جهانی ارز‌ها است.

چنانچه برای شروع یا توسعه‌ی کار ماینینگ جدی هستید، ما در مجموعه‌ی تکین ماینر می‌توانیم به شما کمک کنیم تا بهترین دستگاه‌ها و تجهیزات را برای استخراج رمزارزها تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *