اخبار

شرکت اینتل بزودی وارد بازار ماینرهای بیت کوین میشود

مهمترین اجزای تشکیل دهنده ماینرها ، پردازنده (CPU) میباشد.در واقع اولین بار شرکت بیت مین (Bitmain) توانست با کنار هم قراردادن تعداد زیادی پردازنده اولین ماینر Asic را به بازار عرضه کند.

حال شرکت بزرگ اینتل INTEL قرار است به عنوان پرچمدار تولید کننده پردازنده های جهان ، وارد بازار ماینرهای بیت کوین شود و قرار هست حدود یک ماه دیگر از ماینر ASIC ظاهرا بهینه و کم مصرف خود با اسم رمز Bonanza Mine رونمایی کند.

این خبر توسط شرکت GRIID منتشر شده که یک استارتاپ امریکایی در حوزه ماینینگ بیت کوین با ارزشی حدود 3.3 میلیارد دلار هست و جزو مشترهای اصلی اینتل برای ماینرهاش به حساب میاد. این شرکت با اینتل یک قرارداد 4 ساله امضا کرده است که طبق اون حداقل به 25 درصد ظرفیت تولید ماینرهای اینتل دسترسی پیدا کند.

همانطور که میدانید استخراج این کردن بیت کوین با سخت افزارهای عادی مثل پردازنده کامپیوتر یا کارت گرافیک ممکن نیست و به پردازنده های خاصی به اسم ASIC نیاز دارد که دقیقا برای یک الگوریتم خاص (در اینجا الگوریتم هش بیت کوین) بهینه شده اند و با مصرف انرژی بسیار پایینتر، میتونن بیت کوین ماین کنند.

در حال حاضر عمده ماینرهای بیت کوین در بازار توسط شرکتهایی مثل Bitmain و MicroBT ساخته میشود و بخشی از ماینرهای شرکت GRIID هم از این شرکتها خریداری میشن ولی ماینرهای اینتل از چند جهت مهم هستند.

اما این شرکتها برای تولید چیپ هاشون نیاز به شرکتهای تولید چیپی مثل TSMC دارن. شرکت TSMC هم ترجیح میده به خصوص در زمانی که کمبود چیپ بیداد میکنه، عمده ظرفیت تولیدش رو به بیزنسهای پردوام تر و پرسودتر مثل پردازنده های موبایل و کامپیوتر اختصاص بده. در نتیجه شرکتهای تولید ماینر معمولا اخر صف قرار میگیرند.

اینتل به لطف داشتن خط تولید چیپ اختصاصی خودش، که در این زمانه بسیار پرارزش هست، نیازی به شرکتهای تولید چیپ و قرار گرفتن در صف مشتریهای اونها ندارد و میتواند چیپهای خودش رو خودش تولید کند.

ماینرهای بیت کوین هم عمدتا با تکنولوژی ساخت نسبتا قدیمی مثل 14 نانومتر ساخته میشوند، اما اینتل این امکان را دارد با جدیدترین و بهینه ترین تکنولوژی ماینرهای بیت کوین را تولید نماید.مهمترین تفاوت ماینرهای تولیدی شرکت اینتل به عقیده بسیاری از کارشناسان مصرف برق بسیار پایین به نسبت توان پردازشی بالا خواهد بود.

اینتل قرار هست ماینر خودش را در سال میلادی جاری (2022) به بازار عرضه کند ولی قدرت، قیمت و مصرف انرژی آن هنوز مشخص نیست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *