اخبار, تحلیل ماینینگ

براساس گفته ی کارشناسان: شبکه اتریوم آماده دیفای نیست.

براساس گفته ی کارشناسان: شبکه اتریوم آماده دیفای نیست.

کارشناسان هشدار داده‌اند که شبکه اتریوم هنوز برای پشتیبانی از پروژه‌های پرتعداد آماده نیست.

با سرازیرشدن پی‌درپی‌ پروژه‌های دیفای به شبکه اتریوم ، کارشناسان هشدار داده‌اند که این شبکه هنوز برای پشتیبانی از پروژه‌های پرتعداد آماده نیست.

به گزارش کوین تلگراف، مارتین فرولر (Martin Froehler)، ریا‌ضی‌دان، مدیر پیشین یک صندوق‌ پوششی و بنیان‌گذار پلتفرم دادوستد ارزهای دیجیتال مرفر (Morpher) طی مصاحبه‌ای با رسانه‌ها گفته است که اگرچه اتریوم بهترین بستری است که صنعت بلاک چین می‌تواند در اختیار دیفای بگذارد، اما توانمندی‌های کنونی این شبکه برای پاسخگویی به نیازهای بی‌پایان دیفای کافی نیست. فرولر افزوده است:

اتریوم تنها می‌تواند از پس ۱۵ تراکنش در هر ثانیه بربیاید و زمان بلاک آن نیز برابر با ۱۵ ثانیه است؛ چیزی که در دنیای مالی، زمان بسیار گزافی به‌حساب می‌آید. طراحی شبکه اتریوم نیز به‌گونه‌ای است که هرکسی برای تعامل با آن نیاز به اتر دارد و این مانعی بزرگ بر سر راه گسترش پذیرش این شبکه است.

براساس گفته ی کارشناسان: شبکه اتریوم آماده دیفای نیست.

بسیاری از فعالان صنعت بلاک چین احساس می‌کنند که اتریوم از آمادگی لازم برای میزبانی از دیفای بهره‌مند نبوده و حتی با به‌روزرسانی موردانتظار این شبکه یعنی اتریوم ۲.۰ نیز، این شبکه همچنان از ظرفیت لازم برای خدمات‌دهی به پروتکل‌های دیفای برخوردار نخواهد بود.

فرولر اتریوم را غیرمتمرکزترین پلتفرم قراردادهای هوشمند می‌داند، اما بهه‌زعم او این پلتفرم، محدودیت‌هایی دارد و از همین رو توسعه‌دهندگان وادار شده‌‌اند برای از میان برداشتن این محدودیت‌ها راهکاری بیاندیشند. فرولر می‌افزاید:

می‌توان برای تمام آنچه در زنجیره‌های جانبی اتریوم رخ می‌دهد، اثبات رمزنگارانه‌ای ارائه داد و به این ترتیب کاربران قادرند بدون نیاز به اتر با یکدیگر دادوستد کنند. علاوه بر این، هیچ نیازی به پرداخت کارمزد نیز نخواهد بود و کاربران می‌توانند در عرض یک ثانیه، تراکنش‌های خود را تسویه کنند و از وقوع ازدحام روی شبکه اتریوم، واهمه‌‌ای نداشته باشند.

انتظار می‌رود که اتریوم ۲.۰ عملکرد شبکه اتریوم را بهبود بدهد، اما قیمت‌های گزاف گس می‌تواند کاربران جدید را سرخورده کند. سرژ کنز (Sergej Kunz)، مدیرعامل صرافی غیرمتمرکز وان‌اینج (1inch) پیش‌تر گفته بود که زیرساخت این ارز دیجیتال ، فاقد ظرفیت لازم برای میزبانی از پروتکل‌های دیفای است:

باید در همه جوانب [شبکه اتریوم] بازاندیشی شود. می‌توان قراردادهای هوشمند را به کد منتقل کرد، اما این کار، مقیاس‌پذیر نیست. برای دستیابی به مقیاس‌پذیری، باید استانداردهای جدیدی تدوین شود و روی یک معماری تفکیک‌شده، پروتکل‌های نوینی را تعریف کرد؛ درست مانند نیر (NEAR) که شبیه به اتریوم ۲.۰ است.

براساس گفته ی کارشناسان: شبکه اتریوم آماده دیفای نیست.

مونیر بنچملد (Mounir Benchemled)، بنیان‌گذار و مدیرعامل پاراسواپ (ParaSwap) نیز می‌گوید که پیچیدگی تشریح نحوه کار لایه دو به کاربران نهایی و ریسک پرداخت‌نکردن آنی وجوه به این دسته از کاربران از جمله نگرانی‌های عمده نسخه دوم این ارز دیجیتال است. او می‌افزاید که انتقال تمامی پروژه‌های دیفای به اتریوم ۲.۰ امکان‌پذیر نیست:

رای اینکه اتریوم ۲.۰ بتواند درست کار کند، باید تمامی اپلیکیشن‌ها به یک پلتفرم واحد منتقل شوند. شاید پروژه‌های بزرگ بر سر این انتقال بتوانند به اجماع برسند، اما بسیاری دیگر از پروژه‌ها دستورالعمل‌های ویژه خودشان را دارند و مهاجرت به اتریوم ۲.۰ برای آنها چندان آسان نیست. از این رو، باید پل‌های ارتباطی جدیدی میان دو نسخه این ارز دیجیتال ساخته شود تا بتوان امکان همکاری متقابل میان این دو پلتفرم را مهیا کرد.

با تمام این تفاصیل و به‌رغم چالش‌های فراوان پیش روی بلاک چین اتریوم، فرولر با طرفداری از دیفای می‌گوید که دیفای آمده است که بماند.

نظر شما کاربران تکین ماینر در این رابطه چیست؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *