اخبار, تحلیل تکنیکال, تحلیل ماینینگ

ورود بیت کوین به فاز صعودی براساس ۲۳ علت تکنیکال

ورود بیت کوین به فاز صعودی براساس ۲۳ علت تکنیکال

۲۳ علت تکنیکال نشان میدهند که بیت کوین وارد فاز صعودی شده است.

یکی از معامله‌گران سرشناس بیت کوین از ۲۳ عامل تکنیکال و بنیادی نام برده است که می‌توانند به حفظ روند صعودی بیت کوین در میان‌مدت کمک کنند.

در این مقاله از وب‌سایت کوین تلگراف، معامله‌گری با نام مستعار ژنرال بیزانس (Byzantine General)، این ۲۳ عامل را در چهار گروه اصلی دسته‌بندی کرده است. این چهار گروه‌عبارت‌اند از: برافروختگی کمتر حاکم بر بازار، معاملات آتی خنثی‌، معامله‌گران اهرمی کم‌شمارتر و تقویت عوامل بنیادی. گفتنی است برافروختگی (Overheating) در بازار وقتی رخ می‌دهد که ظرفیت تولیدی با رشد تقاضای کل همگام نباشد.

از زمان احیای بیت کوین از سطح قیمتی ۱۰,۳۰۰ دلار، یکی از روایت‌هایی که مدام در مورد این ارز دیجیتال پیشتاز شنیده می‌شد، پیرامون نرخ تأمین وجه (Funding rate) منفی آن بوده است.

گفتنی است بازار معاملات آتی بیت کوین از سازوکاری به نام «تأمین وجه» برای ممانعت از لغزیدن بازار به یک سمت استفاده می‌کند. درواقع وقتی جو صعودی بر بازار حاکم است، سرمایه‌گذاران روی اینکه بیت کوین درصدد خنثی‌سازی موقعیت‌های معاملاتی فروش (شورت) برمی‌آید، شرط می‌بندند و بالعکس.

آن‌طور که شواهد نشان می‌دهد طی هفته اخیر، نرخ تأمین وجه بیت کوین به‌رغم کاهش بهای آن، منفی یا خنثی باقی مانده است. این اتفاق نشان می‌دهد معامله‌گرانی که دست به اتخاذ موقعیت معاملاتی فروش (شورت) زده‌اند، به شرط‌بندی خود علیه بیت کوین ادامه داده‌اند، اما تعداد موقعیت‌های معاملاتی خرید (لانگ) برای ادامه کار آنها کافی نبوده است.

ورود بیت کوین به فاز صعودی براساس ۲۳ علت تکنیکال
نرخ‌های تأمین وجه بیت کوین. منبع: اسکیو

درنهایت احتمال اندک ادامه فشار خرید (Long squeeze) به تغییر احساسات حاکم بر بازار انجامید و با افزایش شمار معاملات فروش استقراضی بیت کوین به‌سرعت شاهد ایجاد فشار فروش بودیم.

ژنرال بیزانس می‌گوید که یک نرخ تأمین وجه منفی یا خنثای پایدار، عامل مثبتی برای بیت کوین است. او توضیح می‌دهد:

پیش از همه [عوامل تأثیرگذار بر بازار] بهتر است سراغ تأمین وجه برویم. درواقع تأمین وجه، یکی از بهترین شاخص‌ها برای ارزیابی احساسات حاکم بر بازار است. این شاخص، پس از افت قیمت بیت کوین از آستانه ۱۲,۰۰۰ دلار، دائماً منفی یا در بهترین حالت خنثی بوده است. در ادامه، شاخص کانتانگو (Contango) را داریم. این شاخص، تفاضل میان قیمت صرافی‌های آنی و صرافی‌های ابزار مشتقه را نشان می‌دهد. درواقع وقتی صرافی‌های آنی قیمت‌های بالاتری دارند، این شاخص پایین می‌آید و وارد محدوده سبز می‌شود. ثابت‌بودن مقدار تفاضل نیز می‌تواند به معنای یک نشانه صعودی تعبیر شود.

برای نوسان‌گیرانی مانند ژنرال بیزانس که بر معاملات کوتاه‌مدت متمرکزاند، تغییر احساسات حاکم بر بازار عاملی بسیار حیاتی است.

استفاده از ضرایب اهرمی در معاملات بیت کوین کاهش یافته است

بیت کوین، دو مرتبه، یک بار در ۱۷ اوت (۲۷ مرداد) و دیگر بار در ۲ سپتامبر (۱۲ شهریور)، محدوده مقاومت ۱۲,۰۰۰ تا ۱۲,۵۰۰ دلار را رد کرد.

این دو رد یا وازنی متوالی یک محدوده مقاومتی حیاتی، برای معامله‌گران بازار آتی این ارز دیجیتال، بسیار گران تمام شد. درنتیجه طی دو هفته بعدی وقوع این اتفاق، تعداد قراردادهای باز (تسویه‌نشده) در صرافی‌های معاملات آتی به‌سرعت رو به کاهش نهاد.

گفتنی است اصطلاح قرارداد باز به کل قراردادهای فروش (شورت) و خرید (لانگ) فعال در بازار معاملات آتی اطلاق می‌شود. درواقع، ارزش قراردادهای باز نشان می‌دهد درمجموع چقدر روی تغییرات قیمتی بیت کوین شرط‌بندی شده است.

افت شدید تعداد قراردادهای باز آتی، نشانگر این است که شمار کمتری از معامله‌گران از ضرایب اهرمی بیشتر در معاملات خود استفاده کرده‌اند. گفتنی است صرافی‌های برتر فعال در حوزه ابزارهای مشتقه و معاملات آتی، از ضرایب اهرمی تا سقف ۱۲۵ برابر ارزش معامله پایه پشتیبانی می‌کنند. به‌طور معمول، هرچه در معاملات از ضرایب اهرمی بالاتری استفاده شود، وقوع نوسانات قیمتی شدید محتمل‌تر است.

به‌گفته ژنرال بیزانس، تعداد قراردادهای باز کمتر، از کاهش موقعیت‌های معاملاتی اهرمی در بازار حکایت می‌کند. همچنین او می‌گوید که نسبت به روندهای میان‌مدت حاکم بر قیمت بیت کوین خوش‌بین است. او می‌افزاید:

آیا بازار بیش از اندازه اهرمی شده است؟ اتفاقی که برای محدوده قیمتی ۱۲ هزار دلار رخ داد، به‌شدت بی‌رحمانه بود و طی چند روز، بیش از نیم‌ میلیارد دلار از معاملات لیکویید شد. گفتنی است از زمان ثبت اوج قیمتی ۱۲ هزار دلار، حدوداً یک میلیارد دلار از موجودی کاربرانی که دست به اتخاذ موقعیت‌های معاملاتی با ضرایب اهرمی بالا زده بودند، نیست و نابود شده است.

شاخص‌های درون‌زنجیره‌ای کلیدی نشان می‌دهند که دیگر خبری از برافروختگی بازار نیست

شاخص‌های درون‌زنجیره‌ای با تجزیه‌وتحلیل میزان سود و فعالیت آدرس‌ها می‌توانند برای سنجش احساسات حاکم بر بازار بسیار مفید واقع شوند.

ورود بیت کوین به فاز صعودی براساس ۲۳ علت تکنیکال
شاخص ام‌پی‌ال خالص بیت کوین. منبع: ژنرال بیزانس

با توجه به شاخصی موسوم به ام‌پی‌ال خالص (Net MPL) که ژنرال بیزانس به ان استناد کرده است، بازار بیت کوین در مقایسه با گذشته، برافروختگی کمتری دارد. این معامله‌گر می‌گوید که همانند چرخه‌های صعودی پیشین، این برافروختگی کمتر، بازار بیت کوین را در وضعیت بازنشانی (Reset)‌ قرار می‌دهد. ژنرال بیزانس می‌افزاید:

شاخص ام‌پی‌ال خالص نشان می‌دهد که دیگر خبری از برافروختگی در بازار نیست و اخیراً شاهد بازنشانی وضعیت بوده‌ایم. نواحی قرمز برای اقدام به خرید، عالی هستند. وقتی به روند صعودی پیشین رخ‌داده در سال ۲۰۱۷ نگاهی می‌اندازیم، می‌توانیم بازنشانی‌های کوچکی را ببینیم که در ادامه به نقاط عطفی برای شروع دوباره شتاب قیمتی تبدیل شده‌اند.

شاخص ترس و طمع نیز نشان می‌دهد که پس از احیای اخیر قیمت بیت کوین، احساسات حاکم بر بازار خنثی شده است. گفتنی است هرچه شاخص ترس و طمع بالاتر باشد، نشان‌گر وقوع برافروختگی بیشتر در بازار است.

ورود بیت کوین به فاز صعودی براساس ۲۳ علت تکنیکال
شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال. منبع: Alternative.me

عوامل بنیادی در حال تقویت‌اند

بیت کوین پیش از هرچیز، یک شبکه بلاک چینی متمرکز است که با کمک توان رایانشی ماینرها سرپا ایستاده است.از این رو، نرخ هش شبکه بیت کوین، معیاری مهم برای سنجش قوت بنیادی بلاک چین این ارز دیجیتال است.

ورود بیت کوین به فاز صعودی براساس ۲۳ علت تکنیکال
شاخص نوار هش در بالای نمودار قیمت بیت کوین. منبع: تریدینگ ویو

شاخص نوار هش (Hash Ribbon) وقتی ظاهر می‌شود که ماینرها در حال فروش انبوه بیت کوین برای جمع‌آوری و تأمین سرمایه هستند. اگرچه این فروش انبوه در ابتدای امر به ایجاد فشار فروش روی این ارز دیجیتال می‌انجامد، اما در ادامه، بازیابی روند قیمتی بیت کوین را در پی دارد. ژنرال بیزانس می‌گوید:

بیایید به برخی از عوامل بنیادی، نگاهی بیندازیم. به‌تازگی نوارهای هش، دو سیگنال خرید متوالی را نشان می‌دهند. این سیگنال‌ها در طی اولین دوره احیای قیمتی پس از مرحله جمع‌آوری سرمایه ماینرها ظاهر شده‌اند. هزینه تولید بیت کوین ‌هم‌اکنون در محدوده سبز است؛ به بیان ساده یعنی ماینرها در حال زیان‌دهی هستند. شاید این وضعیت چندان شهودی نباشد، اما از نظر تاریخی، چنین موقعیت‌هایی بهترین فرصت‌های ممکن برای خرید هستند.

گفتنی است تقویت همزمان عوامل بنیادی و تکنیکال، نشان‌دهنده برافروختگی کمتر بازار است و از احتمال وقوع روندهای صعودی بیشتر حکایت می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *