اخبار

رقابت شرکت های بیت مین و میکرو بی تی برای تصاحب بازار ماینینگ

در تاریخ 16 ژوئن سال 2020 محققان شرکت Bitmex تحقیقاتی را در زمینه بازار ماینینگ انجام دادند و نتیجه آن را نیز منتشر کردند که در این گزارش آمده بود که تعداد زیادی از شرکت های مربوط به تجهیزاتی که امروزه برای ماینینگ بیت کوین مورد استفاده قرار می گیرند با یکدیگر ادغام شده اند و در آینده این احتمال وجود دارد که تنها 2 یا 3 شرکت با یکدیگر رقابت داشته باشند تا بتواند بازار ماینینگ را تصاحب کنند. امروزه برخی از شرکت های SHA256 سازنده تجهیزات ماینینگ بیت کوین وجود دارند ولی در گزارشات محلی آمده است که احتمالا کارخانه Ebang انتظار دارد که تا انتهای این هفته در لیست Nasdaq قرار گیرد.

کارخانه های سازنده تجهیزات ماینینگ بیت کوین  

در زمان نوشته شدن این مقاله حداقل بین 8 تا 10 کارخانه مشهور تولید تجهیزات ماینینگ وجود دارد که از جمله آنها می توان به کارخانه هایی از جمله Innosilicon، Strongu،  Bitfury و Pantech اشاره کرد. با این وجود باید بدانید که اصلی ترین کارخانه های سازنده تجهیزاتی که برای ماینینگ در دنیا وجود دارند شامل شرکت های چینی Bitmain، Microbt، Ebang و Canaan هستند. این چهار شرکت سازنده تجهیزات ماینینگ به طور کامل بر بازار ماینینگ در کل دنیا تسلط دارند چرا که بیشتر استخراج بیت کوین از طریق تجهیزاتی انجام میشود که توسط این شرکت ها ساخته شده اند.

در سال گذشته شرکت تولید کننده تجهیزات ماینینگ Canaan یک عرضه اولیه داشت و به همین علت سهام این شرکت امروزه در لیست Nasdaq قرار دارد. به نظر می رسد که شرکت Ebang گزینه بعدی برای قرار گرفتن در IPO است و شایعاتی از گزارشگران منطقه ای وجود دارد که ادعا دارند که این شرکت قرار است در تاریخ 26 ژوئن در لیست Nasdaq قرار گیرد.

تسلط شرکت های Bitmain و Microbt بر بازار ماینینگ

علی رغم این واقعیت که شرکت های Canaan و Ebang از جمله همکاران IPO در ایالات متحده آمریکا هستند شرکت های Bitmain و Microbt بر بیشتر سهام بازارهای فروشنده تجهیزات ماینینگ در دنیا مسلط هستند. گزارشی که از محققان Microbt نقل شده است و نام آن را نبردی برای برتری در ASIC قرار داده اند نشان می دهد که شرکت Bitmain در سال های 2017، 2018 و 2019 میلادی بخش های عمده ای از بازار فروش تجهیزات ماینینگ در دنیا را کنترل می کرد. علاوه بر این شرکت Canaan در سال های 2017 و 2018 میلادی به رتبه دوم از این نظر رسیده است و بعد از این شرکت نیز به ترتیب شرکت های Microbt و Ebang قرار دارند.

این گزارش خاطرنشان می کند که پس از ارزیابی شرکت های Microbt و Bitmain محققان Bitmex متوجه شده اند که شما با بدست آوردن یک سهم از سهام Bitmain می تواند سود زیادی را برای شما به ارمغان بیاورد. اعداد و ارقامی که در سال 2019 وجود داشتند نشان می دادند که شرکت Microbt در رتبه دوم قرار داشت و بعد از آن نیز به ترتیب شرکت های Canaan و Ebang قرار داشتند.

نکاتی درباره شرکت Canaan در بازار ماینینگ

متاسفانه برای شرکت Canaan از زمانی که این شرکت وارد بازار سرمایه شد 70 درصد دچار ضرر شده است که درصد بالایی برای این شرکت بود. در سال 2019 شرکت های Ebang و Canaan دچار خسارت های بسیار جدی در درآمد خالص خود شدند و هر دو این شرکت ها تحت انتقاد شدید از جانب دعاوی طبقاتی قرار گرفتند. گزارشی که اخیرا منتشر شده است نشان می دهد که در حالی که شرکت Bitmain اوج قدرت را در سال 2017 دارا بود سهام آن نهایتا به 75 درصد سود رسیده بود.

دقت داشته باشید که محققان Bitmex شدیدا تاکید می کنند که شرکت Bitmain با توجه به مشاجره هایی که Micree Zhan و Jihan Wu صورت گرفته است با وضعیت بسیار نابسامانی رو به رو شده اند و شرایط بدی در این شرکت به وجود آمده است که می تواند باعث تضعیف این شرکت شود.

 

نکاتی درباره تصاحب بازار ماینینگ توسط شرکت Bitmain

طبق آمارهایی که از تجهیزات ماینینگ و استخراج بیت کوین با توجه به نرخ امروز وجود دارد سه دستگاه گران قیمتی که امروزه برای ماینینگ مورد استفاده قرار می گیرند هر سه متعلق به شرکت Bitmain هستند. سومین مورد از تجهیزات سودآور برای این شرکت که برای ماینینگ مورد استفاده قرار می گرفت Whatminer M30S بود. بهترین تجهیزاتی که برای ماینینگ توسط این شرکت تولید شده است Antminer S19 Pro (110TH/s) نام دارد که سودآوری بسیار زیادی را برای شرکت Bitmain به همراه داشته است و از این نظر جز بهترین محصولات این شرکت به شمار می آید.

هر دستگاهی که بتواند 50 تراهش بر ثانیه(TH/s) بیت کوین تولید کند قطعا می تواند جز ده دستگاه سودآور در دنیا شناخته شود. بسیاری از تجهیزاتی که توسط چهار شرکت بزرگی که بازار ماینینگ را در دست دارند تولید نشده باشد با نرخ بیت کوین امروز یعنی 0.07 دلار در هر کیلووات بر ساعت سودآوری چندانی نخواهد داشت. برخی از دستگاه هایی که با استفاده از تجهیزات نسل قدیمی تولید شده اند و نرخ مصرف 0.04 دلار در هر کیلووات بر ساعت را دارند می توانند تا حدودی سودآور باشند.

 

شکست شرکت های بزرگ در 5 سال اخیر

تولید تجهیزات ماینینگ در 5 سال اخیر با شکست های بسیار بزرگی در بازار ماینینگ دنیا رو به رو شده است که در صدر آنها شرکت هایی مانند Butterfly Labs، Mining ASIC Technologies، BTC Guild و Cointerra قرار داشتند و با ضررهای بسیار جدی در بازار ماینینگ رو به رو شدند. در آن زمان دستگاه هایی که توسط این شرکت ها تولید می شدند دارای سرعت پردازش 10 الی 15 ترا هش بر ثانیه بودند.

صحبت پایانی

تجهیزات ماینینگ نسل امروز که به وفور می توانید آنها را در بازار ماینینگ مشاهده کنید و توسط شرکت هایی مانند Bitmain، Microbt، Canaan و Ebang تولید می شوند معمولا دارای سرعت پردازش بین 50 تا 100 ترا هش بر ثانیه می باشند که نسبت به تجهیزات نسل قدیم سرعت پردازش بسیار بالایی است. محققان Bitmex ادعا دارند که ماندگاری این دستگاه ها نسبت به دستگاه های قبلی بیشتر است.

در انتها و در بخش نتیجه گیری مربوط به این گزارش آمده است که عمر دستگاه های ماینینگ ASIC در بازار ماینینگ به طور قابل توجهی افزایش پیدا می کند و ممکن است نسل فعلی این محصولات برای چندین سال آینده نیز به خوبی کار کنند و مورد استفاده قرار گیرند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code