آموزشی

حضور ماینرها در بستر ارزهای دیجیتال چقدر اهمیت دارد؟

حضور ماینرها در دنیای ارزهای دیجیتال اهمیت دارد اما چرا؟

ماینرها در بستر ارزهای دیجیتال فعالیت دارند اما می‌‌دانید چرا؟ آیا بود یا نبود آن‌ها تفاوتی در نحوه فعالیت شبکه  ارزهای دیجیتال دارد؟ اگر مبتدی هستید شاید ندانید. شاید هم در حال حاضر به استخراج ارزهای دیجیتال مشغولید اما نمی‌‌دانید حضور ماینرها در بستر ارزهای دیجیتال چه اهمیتی دارد…

ارزهای دیجیتال شیوه‌ی ارسال و دریافت پول مردم را تغییر داده و حتی باعث ایجاد تغییراتی در شیوه‌ی سرمایه‌گذاری مردم شده‌اند. این ارزهای دیجیتال در سرتاسر دنیا معتبرند و به مردم اجازه می‌دهند به‌طور ناشناس از هرکجای دنیا که بخواهند تعمیر کنند. بااین‌همه فوایدی که ارزهای دیجیتال به ارمغان آورده‌اند تعجبی ندارد که روزبه‌روز بر تعداد طرفدارانشان اضافه می‌شود و همه می‌خواهند از آن‌ها در کارهای روزمره خود استفاده کنند. همین باعث اهمیت حضور ماینرها در بستر ارزهای دیجیتالمی‌شود.

رشد روزافزون ارزهای دیجیتال دلایل مختلفی دارد. با افزایش محبوبیت این ارزهای دیجیتال، کار ماینرها (استخراج‌کنندگان ارزهای دیجیتال) بیش‌ازپیش اهمیت می‌یابد چون به آن‌ها برای حفظ عملکرد درست شبکه نیاز است.

یکی از دلایل شتافتن مردم به سمت ارزهای دیجیتال این است که می‌توانند در این بستر اطلاعات شخصی خود را حفظ کنند تا کسی نتواند از آن‌ها سوءاستفاده کند. مردم با استفاده از بستر بلاک چین و فعالیت ماینرها می‌توانند بدون اینکه کسی از هویت اصلی آن‌ها آگاه شود اقدام به انتقال پول کنند. در عصر دیجیتال امروزی یکی از نگرانی‌های اصلی همه ما این است که چگونه در اینترنت طوری فعالیت کنیم که کسی نتواند از اطلاعات شخصی‌مان سوءاستفاده کند اما با ظهور ارزهای دیجیتال دیگر این نگرانی، منطقی و معقول به نظر نمی‌رسد یا حداقل کم‌تر می‌شود.

بعضی‌ها دوست دارند در این نوع شبکه‌ها کار کنند چون هیچ مقام مرکزی‌ای در آن‌ها وجود ندارد پس هیچ‌کس نمی‌تواند به‌طور کامل کنترل آن را به دست بگیرد یا با وضع قوانین ناعادلانه و تغییر بدون اطلاع آن‌ها برای اعضا مشکل ایجاد کند. با توجه به مشکلات اقتصادی به وجود آمده در سرتاسر جهان از سال 2008 به بعد، یک نگرانی دیگر به نگرانی‌های دیگر مردم اضافه شد: آیا دولت‌ها می‌توانند از پول ما محافظت کرده و آن را ایمن نگاه‌دارند یا از کاهش شدید ارزش آن جلوگیری کنند؟

اهمیت حضور ماینرها در دنیای ارزهای دیجیتال و شبکه های توزیع شده

مقایسه شبکه های متمرکز (بانک ها) و توزیع شده ( شبکه ارزهای دیجیتال)

به‌طورکلی تمام شبکه‌های ارزهای دیجیتال برپایِ معادلات پیچیده ریاضی ساخته‌شده‌اند و شخص واحدی نمی‌تواند کنترل آن‌ها را به دست گیرد؛ پس امکان سوءاستفاده در این شبکه‌ها، دست‌کاری و فساد در آن‌ها به شکل چشم‌گیری کاهش پیدا می‌کند. نمی‌گوییم صفر می‌شود اما قطعاً کسی نیست که بخواهد با دریافت رشوه یا رقابت با نهادهای دیگر بازندگی هزاران نفر بازی کند؛ بعضی را یک‌شبه پولدار کند و ثروت بعضی دیگر را یک‌شبه از بین ببرد!

معمولاً تعداد سکه‌هایی که در یک شبکه تولیدشده و در دسترس اعضا قرار می‌گیرد محدود است و این «ماینرها» هستند که به‌تدریج سکه‌های بیشتری در شبکه تولید کرده و در اختیار اعضا قرار می‌دهند.

استفاده از ارزهای دیجیتال فواید زیادی دارد که به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  • امکان انجام تراکنش در چند دقیقه (به‌جای چند روز)
  • کارمزد کم انجام تراکنش
  • امکان انتقال پول در سرتاسر جهان

در مقایسه با ارز فیات (پول‌هایی که ارزش ذاتی ندارند و فقط بر اساس قوانین کشورها ارزشمند می‌شوند مثل دلار، ریال، یورو، روپیه و …) کار با ارزهای دیجیتال بسیار راحت‌تر است و فواید زیادی برای کسانی دارد که تصمیم به استفاده از آن‌ها می‌گیرند.

البته برای گرفتن بهترین نتایج باید در بستر این ارزهای دیجیتال سطح قابل قبولی از امنیت برقرار باشد. اینجاست که ماینرها دست‌به‌کار می‌شوند و وجود آن‌ها در شبکه اهمیت پیدا می‌کند.

شما به‌عنوان ماینر مسئول ایجاد و برقراری امنیت شبکه هستید. ماینرها به تراکنش‌های موجود در شبکه کد منحصربه‌فردی می‌دهند و اطلاعات هر تراکنش را به‌طور ایمن نگه‌داری می‌کنند. روال کاری بلاک چین این‌طور است که همه می‌توانند تراکنش‌های انجام‌شده را ببینند تا از ایجاد هرج‌ومرج جلوگیری شود اما به دلیل وجود ماینرها و کدهایی که روی تراکنش‌ها می‌گذارند هیچ‌کس نمی‌تواند اطلاعات شخصی موجود در هر تراکنش را ببیند و از آن سوءاستفاده کند.

کار ماینرها ازاین‌جهت اهمیت دارد که امنیت شبکه وابسته به حضور آن‌هاست و در حقیقت اگر ماینری برای حفظ امنیت شبکه وجود نداشته باشد، بلاک چین آسیب‌پذیر شده و ارزهای موجود در حساب اعضا (به‌احتمال 99.99 درصد) به تاراج می‌رود.

افزایش محبوبیت ارزهای دیجیتال مساوی است با نیاز بیشتر به وجود ماینرها

شبکه بدون ماینر مساوی است با لقمه چرب و نرم برای هکرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *