آموزشی

ماینینگ چیست و ارز دیجیتال چطور استخراج می شود؟

ماینینگ چیست و چگونه ارزدیجیتال استخراج می شود؟

همه چیز درباره ماینینگ و استخراج بیت کوین

ماینینگ در لغت به معنای استخراج از معدن و در اصطلاح کامپیوتر به معنای استخراج بیت کوین است. قبل از این که به مبحث استخراج بیت کوین یا ماینینگ بپردازیم بهتر است به این سوال پاسخ دهیم که اصلا بیت کوین از کجا می آید؟ همان طور که همه می دانند در رابطه با پول های کاغذی دولت و بانک مرکزی هر کشور تصمیم گیری می کنند که چه زمانی و چه مقدار پول های کاغذی چاپ و توزیع شوند. بیت کوین به مانند یک شبکه همتا عمل می کند، یعنی تمام استفاده کنندگان بیت کوین بخش کوچکی از آن را تشکیل می دهند. از آنجایی که بیت کوین تحت نظارت هیچ دولت و نهاد و شخص خاصی نیست این ماینر ها هستند که با تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری خاص دست به حل یک سری معادلات پیچیده ریاضی می زنند تا تعداد مشخصی بیت کوین استخراج شود. این روش دارای سرعت بالا است و عملکردی هوشمندانه دارد و باعث می شود افراد بیشتری به استخراج بیت کوین روی بیاورند. عملکرد ماینرها با افزایش امنیت شبکه بیت کوین رابطه مستقیم دارد و هر چه تعداد ماینر ها افزایش پیدا می کند امنیت شبکه نیز بیشتر می شود. به صورت اتوماتیک خود شبکه بیت کوین درجه سختی معادلات ریاضی گفته شده را بر اساس سرعت حل این معادلات تعیین می کند.

همان گونه که کلمه ماینینگ در ذهن ما تصویر کارگرانی را که در حال کند و کاو معدن برای رسیدن به منابع با ارزشی چون طلا هستند را ایجاد می کند در عمل هم به لحاظ مفهوم کار، عمل ماینرهای بیت کوینی مانند آن ها است. بر اساس چارچوب ها و قوانین شبکه بیت کوین در مجموع تنها تعداد 21 میلیون واحد بیت کوین وجود دارد و نه بیشتر! طبق تحلیل ها و برآورد های صورت گرفته استخراج تمام بیت کوین ها تا سال 2140 میلادی طول خواهد کشید.

ماینر ها در اصل دستگاه های استخراج کننده هستند اما در مجموع و به صورت کلی به شخصی که دستگاه را تعمیره و پروسه استخراج را شروع کرده همراه با دستگاه سخت افزاری اش ماینر می گویند.

ماینر ها در واقع با  بررسی این که تراکنش های صورت گرفته از شبکه از قوانین پیروی کرده اند یا خیر پاداش خود را که همان بیت کوین ها هستند دریافت می کنند. ماینر های بیت کوینی در مقابل هر تراکنشی که به شبکه اضافه می کنند 12.5 واحد بیت کوین دریافت می کنند. البته پیش بینی می شود که تا سال 2020 پاداش استخراج بیت کوین ها نصف شده و به 6.25 واحد بیت کوین تقلیل یابد.

چیزی که باید به یاد داشت این است که فرایند استخراج در واقع یک فرایند رقابتی است و شبکه به طور خودکار بر مبنای قدرت پردازش موجود سختی استخراج را کم یا زیاد می کند.

ماینینگ چیست و چگونه ارز دیجیتال استخراج می شود؟

برای بررسی این که در شبکه تقلبی صورت گرفته یا اعتبار یک تراکنش بررسی شود از سیستمی به نام “اثبات کار” یا POW استفاده می شود. رشته های طولانی از اعداد و ارقام که “هش” نام دارند باعث اضافه شدن یک گروه از تراکنش ها به شبکه می شوند و هر کامپیوتری که بتواند با انجام اعمال ریاضی “هش” را درست حدس بزند پروسه اثبات کار را انجام داده و آن را به شبکه اضافه کرده و پاداش خود(که همان پول بیت کوینی میباشد) دریافت می کند.

با افزایش محبوبیت بیت کوین تعداد ماینرها نیز افزایش پیدا می کند و حل معادلات ریاضی هم سخت تر و پیچیده تر می شود ماینر ها برای رفع حل این مشکل تکنیک “استخر استخراج” را توسعه دادند. در “استخر استخراج” ماینر ها با همکاری یکدیگر معادلات را سریع تر حل کرده و ماینینگ سرعت بیشتری پیدا کند. در روش استخر استخراج هر کدام از ماینر ها متناسب با کاری که انجام داده سود خود را می برد.

روند ماینینگ و استخراج بیت کوین در گذشته ساده تر بود هر کاربر با تجهیزات ساده خانگی مثل CPU های معمولی فرایند استخراج بیت کوین و ماینینگ را انجام می داد. اما رفته رفته و با پیچیده تر شدن ماینینگ نیاز به داشتن سخت افزار های مناسب و پیشرفته برای استخراج بیت کوین ضروری شد.

ماینینگ یا استخراج بیت کوین بخش مهم و جدایی ناپذیر از شبکه بیت کوین است که دستاورد آن این است که ضمن این که شبکه را امن و پایدار نگه میدارد، عدالت را نیز ضمانت می کند.

انواع ماینینگ و استخراج رمز ارز ها

آشنایی با دستگاه استخراج بیت کوین

“ساتوشی ناکاموتو” طراح بیت کوین این شبکه را به گونه ای برنامه ریزی کرده بود که ماینر ها بتوانند با CPU های معمولی عملیات استخراج بیت کوین را انجام دهند. در سال های قبل و آغازین استخراج بیت کوین با پردازنده های سیستم های خانگی خود دست به ماینینگ و استخراج می زدند ولی کم کم آن ها متوجه شدند که کارت گرافیک های مخصوص بازی یا GPU برای ماینینگ بهتر و مناسب تر است. اما ضعف عمده این کارت های گرافیک آن بود که مصرف برق بسیار بالایی داشته و خیلی زود هم گرم می شدند. بعد از گذشت مدتی تراشه های سریع و مخصوصی روی کار آمد که برای عمل استخراج بیت کوین و ماینینگ مجداد برنامه ریزی شده بودند اما ضعف این تراشه ها نیز آن بود که مصرف برق بالایی داشتند. در نهایت این ASIC ها یا مدار مجتمع با کاربردهای خاص بودند که تحولی اساسی در استخراج بیت کوین بوجود آوردند.

ASIC ها تراشه هایی هستند که به صورت اختصاصی برای ماینینگ یا استخراج بیت کوین طراحی و ساخته شده اند. این فناوری ضمن مصرف انرژی کمتر فرایند استخراج بیت کوین و ماینینگ را سرعت بیشتری می بخشد. امروزه تقریبا تمام ماینینگ ها توسط ASIC ها انجام می شود.

انتخاب مدل یک سخت افزار مناسب و کارا برای استخراج بستگی به شرایط و هدف شخصی دارد که می خواهد ماینینگ را شروع کند. برخی تنها به یک دستگاه نیاز دارند تا در محل زندگی شان استخراج را انجام دهند. عده ای دیگر به دنبال چند دستگاه هستند و نگاهی جدی تر به قضیه دارند. عده ای هم با تعمیر و راه اندازی تعداد زیادی دستگاه می خواهند مزرعه بیت کوینی خودشان را داشته باشند.

مطرح ترین شرکت حال حاضر در زمینه تولید و ساخت دستگاه های ASIC، شرکت بیت مین(Bitmain) است که تحت عنوان برند AntMiner محصولات خود را برای عموم مردم و علاقه مندان عرضه می کند. مانند سایر تکنولوژی های مربوط به حوزه الکترونیک و فناوری اطلاعات این شرکت نیز سالیانه مدل های جدیدی عرضه می کند که پیشرفته تر و قدرتمندتر هستند و عملیات استخراج بیت کوین را بهینه تر انجام می دهند. پس طبیعی است که هر چه مدل دستگاه یک ماینر جدیدتر باشد نتیجه بهتری از کار خود خواهد گرفت. دستگاه های استخراج بیت کوین به جز عرضه در سایت رسمی شرکت در سایت های فروشگاه های اینترنتی معتبر نیز(مانند آمازون) ارائه می شوند. بدیهی است که کاربران ایرانی که خواهان تعمیر این دستگاه ها در داخل ایران هستند به دلیل تحریم ها امکان تعمیر مستقیم ندارند و باید از طریق واسطه هایی دستگاه مورد نیاز خود را تهیه کنند.

برای تعمیر یک دستگاه مناسب استخراج بیت کوین چند فاکتور مهم را باید در نظر داشت:

1- مقدار هش : هر چه مقدار آن در ثانیه بیشتر باشد دستگاه با سرعت بیشتری بیت کوین استخراج می کند.

2-کارآمدی دستگاه ماینینگ : به بیان ساده باید گفت باید دخل و خرج با هم بخواند! مقدار مبلغی که برای سرمایه گذاری در استخراج بیت کوین هزینه می شود باید سود دهی و برگشت مناسب داشته باشد. فرضا در کشور ایران که هزینه برق خانگی نسبتا گران است شما باید دستگاهی متناسب با شرایط خود انتخاب کرده و از برق صنعتی برای منبع انرژی آن استفاده کنید تا سود دهی لازم و کافی را داشته باشید.

3- قیمت دستگاه ماینر : یک فاکتور مهم و تاثیر گذار مقدار هزینه ای است که برای دستگاه استخراج می خواهید صرف کنید. باید ببینید دستگاه مورد نظرتان با توجه به مدل و مشخصاتش و با توجه به اهداف شما از ماینینگ، آیا به صرفه است و تعمیرش توجیه اقتصادی دارد یا خیر.

به طور کلی در انتخاب یک دستگاه مناسب باید یادتان باشد کارآمدترین دستگاه دستگاهی است که علاوه بر داشتن “هش” بالا و مصرف برق پایین، قیمت مناسبی هم داشته باشد.

از دستگاه های استخراج بیت کوین برای استخراج سایر ارزهای دیجیتالی هم می شود استفاده کرد. البته اکثر مدل های موجود در بازار صرفا توانایی استخراج یک ارز دیجیتالی را دارند و نمی توانند هم زمان دو یا چند ارز مختلف را استخراج کنند..

البته بدون داشتن سخت افزار مخصوص و جدا هم می توانید بیت کوین استخراج کنید. با روشی که به “استخراج ابری” معروف است که “استخراج ابری” خود نیز انواع مختلف دارد اما در نهایت اصل فرایند با یکی از دستگاه های استخراج انجام می شود.

سود آوری ماینینگ | آیا بیت کوین واقعا سود دارد؟

تحلیل هزینه ماینینگ یا بررسی بازدهی مالی آن

قطعا وقتی صحبت از استخراج بیت کوین به میان می آید و ماهیت بیت کوین و ماینینگ توضیح داده می شود اغلب افراد به سرمایه گذاری در این زمینه رغبت پیدا می کنند. زیرا استخراج بیت کوین را کاری می دانند که در آن یک سخت افزار کامپیوتری صرفا خودش با داشتن برق و اینترنت می تواند برایشان کار کرده و سود آوری داشته باشد. این فرض درست است! اما باید هزینه های این سرمایه گذاری هم به درستی و دقت بررسی شود. به جز هزینه برای سخت افزار مناسب که انتخاب های تقریبا خوب و متنوعی با قیمت های مختلف در پیش روی مصرف کننده قرار دارد، “هزینه برق” اصلی ترین هزینه ای است که باید با دقت تمام محاسبه و تحلیل شود.

2 عامل خیلی مهم در هزینه یابی ماینینگ شامل موارد زیر می شود:

  • مقدار برق مصرفی دستگاه ماینر
  • هزینه هر واحد برق

کم هزینه ترین کشور ها در زمینه استخراج بیت کوین و ماینینگ کشورهایی هستند که هزینه برق در آنها پایین است. مثلا در سال های اخیر ونزوئلا ارزان ترین و کره جنوبی گران ترین کشور ها برای ماینینگ بوده اند. به دلیل آن که هزینه برق(خصوصا برق صنعتی) در کشور ما یعنی ایران به نسبت خیلی دیگر از کشورهای دنیا پایین تر است استخراج و ماینینگ بیت کوین در ایران تقریبا ارزان تمام شده و به صرفه است. هر چند همانطور که گفته شد مقدار مصرف برق دستگاه نیز در تحلیل و بررسی قیمت تمام شده نقش دارد.

فارم بیت کوین | راه اندازی | معایب و مزایا

در صورتی که به ماینینگ علاقه دارید می توانید آموزش ماینینگ را در دوره ماینینگ تکین ماینر به صورت صفر تا صد فرا بگیرید.

نکاتی در ارتباط با راه اندازی مزرعه بیت کوین

مزرعه های بیت کوینی یا فارم بیت کوین اصطلاحی است که به استخراج بیت کوین و ماینینگ به شکلی گسترده و در تعداد بالا اطلاق می شود. همانگونه که در یک مزرعه واقعی کشاورز در یک زمین مناسب بذرهای گیاهان را کاشته و با رسیدگی به آن ها سرانجام از محصولات نهایی استفاده می کند در یک مزرعه بیت کوین هم مشابه همین اتفاق می افتد.

مزرعه های بیت کوینی معمولا مناسب کسانی است که سرمایه گذاری زیادی در زمینه استخراج بیت کوین انجام داده و تعداد زیادی دستگاه استخراج تعمیره اند. همان طور که شاید بدانید دستگاه های استخراج کننده بیت کوین در حین فعالیت مصرف برق بالایی داشته و صدای زیادی تولید می کنند. پس نگهداری و استفاده از تعداد زیادی از این دستگاه ها در منازل مسکونی توجیه منطقی ندارد. اما میشود مکانی مناسب را دور از مناطق مسکونی(معمولا اطراف شهر) مخصوص استخراج بیت کوین در نظر گرفت و در آنجا با دستگاه های زیاد مشغول به استخراج بیت کوین یا ماینینگ شد. با ساخت چنین مکانی در واقع ما یک مزرعه بیت کوینی راه اندازی کرده ایم.

یکی از ویژگی های ارزشمند مزرعه های بیت کوینی که خصوصا اگر در مناطق روستایی و خارج از شهر ها آن را ایجاد کنیم بر سوددهی ما اثر میگذارد قیمت و هزینه پایین برق این مناطق است. البته لازم به ذکر است که تاسیسات برق محل مورد نظر را باید همه جوره و به طور استاندارد آماده کنید تا در حین شروع استخراج دستگاه ها به دلیل مشکلات برقی و نوسانات آن دچار آسیب نشوند.

ماین کردن بیت کوین با دستگاه های اسیک ماینر

از نکات مهمی که در یک مزرعه بیت کوینی باید آن را در نظر داشته باشیم، پیاده کردن راه کاری برای تهویه هوای مناسب محیط اتاق، سوله و یا هر محل دیگری که دستگاه های استخراج در آن مشغول به کار هستند، می باشد.

شما میتوانید خرید ماینر برای استخراج بیت کوین از تکین ماینر استفاده کنید.

One thought on “ماینینگ چیست و ارز دیجیتال چطور استخراج می شود؟

  1. کال شاپ تی وی گفت:

    خیلی ممنون از توضیحات … عالی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *