miner

بهترین ماینرها کدام اند؟

 بهترین بودنِ یک دستگاه ماینینگ مسئله‌ای کاملا نسبی است و شاید در بعضی از مناطق و شرایط، دستگاه‌هایی مورد استفاده قرار گیرند که در مناطق و شرایط دیگر سودآوری نداشته باشند.

طبق یک قاعده کلی می‌توان گفت بهترین دستگاه استخراج دستگاهی است که علاوه بر طول عمر بالا، بازگشت سرمایه سریع‌تری داشته باشد. زمان بازگشت سرمایه به مدت زمانی که گفته می‌شود که پول خرید دستگاه و هزینه‌های جانبی آن بر می‌گردد.

بر اساس قاعده بالا، بهترین و جدیدترین دستگاه استخراج، همیشه محبوب‌ترین نیست. به عنوان مثال اگر چه دستگاه +Bitmain Antminer S17 بهترین دستگاه استخراج بیت کوین در بازار است اما همچنان بسیاری از فارم‌های بزرگ از دستگاه قدیمی S9 و S11 و  مدل‌های مشابه استفاده می‌کنند.

مهمترین عواملی که بر سودآوری و بازگشت سرمایه یک دستگاه تاثیرگذار هستند، عبارتند از:

 • قدرت دستگاه (هش ریت/نرخ هش): مقدار قدرت پردازش دستگاه برای تولید هش که هر چقدر بالاتر باشد، میزان بیت کوین‌های استخراج شده بالاتر می‌رود. مثال: قدرت دستگاه Antminer S17+ حدود ۷۳ تراهش بر ثانیه (73TH/S) است.
 • مصرف برق دستگاه: مقدار برق مصرفی دستگاه استخراج بر حسب وات که هر چقدر بالاتر باشد، هزینه برق بیشتری را بر گردن ماینر می‌گذارد. مثال: مصرف برق دستگاه +Antminer S17 حدود ۲,۹۲۰ وات (2920W) است.
 • قیمت دستگاه: قیمت دستگاه ماینر میزان پولی که برای خرید دستگاه استخراج پرداخت می‌شود که هر چقدر بیشتر باشد ماینر باید مدت بیشتری فعالیت کند تا سرمایه خرید برگردد و بنابراین زمان بازگشت سرمایه افزایش می‌یابد.

به جز موارد فوق، عوامل زیاد دیگری مثل قیمت بیتکوین  تعرفه برق، سختی شبکه  بیت کوین و … در بازگشت سرمایه تاثیرگذار هستند اما سه مورد بالا فقط مربوط به دستگاه بودند.

مقایسه فنی دستگاه ماینینگ انت ماینر S9 و واتس ماینر M3 :

۱- پاور: پاور دستگاه انت ماینر S9 با قدرت ۱۶۰۰ وات و مصرف ۱۳۷۵ وات و معمولا خرابی نسبی کمتر در مقایسه با واتس ماینر M3 با قدرت ۲۴۰۰ وات و مصرف ۲۱۰۰ وات دارد ، همچنین فن پاور M3 صدای به مراتب بیشتری از فن پاور S9 دارد.
پس یک نمره فنی منفی را به حساب M3 منظور میکنیم.

۲- کنترل برد: کنترل برد هر دو دستگاه از نظر کیفیت و کارایی تقریباً مشابه یکدیگر بوده خرابی خیلی کمی را در این قسمت شاهد هستیم.

۳- هش بردها: هر دو دستگاه از هش بردهایی با چیپهای ۱۴ نانو متری استفاده میکنند، هر هش برد دستگاهها دارای ۶۳ چیپ(اسیک) می باشد ولی هیدسینکهای(خنک کننده های) چیپها در دو دستگاه متفاوت میباشد. بدین گونه که هیدسینکهای دستگاه S9 بصورت هر چیپ یک هیدسینک رویی و یک هیدسینک زیری و فاصله چیپها زیاد و خنک کنندگی بیشتر ولی در دستگاه M3 از ۲ هیدسینک پیوسته رویی و دو هیدسینک پیوسته زیری که بر روی برد پیچ میشوند تشکیل شده که در این حالت با وجود اینکه گرمای بیشتری به سبب نزدیکی چیپها داریم ولی مزیت نسبی را نیز شاهد هستیم و آن اینکه در انت ماینر S9 هر هیدسینک فقط با چسپ سیلیکون بر روی چیپها توسط حرارت اولیه چسپیده میشوند و معمولاً شاهد هستیم که یکی یا چند تا از هیدسینکها در دماهای بالا(مخصوصاً در حالت اورکلاک) جدا شده و باعث خرابی هش برد میگردند که این مورد را در هیدسینکهای پیوسته واتس ماینر M3 شاهد نیستیم، با همه مزایا و معایب فوق تقریبا درصد خرابی هش برد در دو دستگاه مشابه یکدیگر میباشد، اما تعمیرات هش برد در کشور ما بواسطه اینکه دستگاه Tester انت ماینر S9 موجود میباشد ولی دستگاه Tester واتس ماینر M3 در حال حاضر موجود نمی باشد در S9 راحت تر از M3 است.
پس دومین نمره فنی منفی را به دستگاه واتس ماینر M3 به دلیل نبود دستگاه تستر جهت تعمیر آن میدهیم.

مقایسه توجیه مالی دو دستگاه انت ماینر S9 و دستگاه واتس ماینر M3 :

۱- قدرت دستگاهها: قدرت دستگاه انت ماینر S9 معادل ۱۳.۵ الی ۱۴.۵ تراهش و قدرت واتس ماینر M3 معادل ۱۱.۵ الی ۱۲.۵ تراهش است. یعنی میزان درآمد دستگاه واتس ماینر M3 معادل ۸۵ درصد درآمد انت ماینر S9 است.

۲- هزینه برق: مصرف برق M3 معادل ۲۱۰۰ وات و مصرف برق S9 معادل ۱۳۷۵ وات است. یعنی هزینه برق S9 معادل ۶۵ درصد هزینه برق M3 است.

۳- هزینه خرید دستگاه: در حال حاضر هر دستگاه M3 نو در بازار ایران حدود ۳ میلیون تومان و هر دستگاه M3 استوک حدود ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان قیمت دارد. هر دستگاه S9 نو در بازار ایران ۶ میلیون تومان و هر دستگاه استوک حدود ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان قیمت دارد. یعنی هزینه خرید هر دستگاه M3 نصف قیمت S9 میباشد که این مورد به تنهایی توجیه مالی دستگاه M3 را بالا برده.

نتیجه گیری:

چنانچه از برق خانگی استفاده میکنید توصیه میشود دستگاه S9 تهیه کنید ولی چنانچه از برق صنعتی یا کشاورزی استفاده میکنید توصیه میشود دستگاه واتس ماینر M3 تهیه کنید، چون سرعت بازگشت سرمایه با فرض استفاده از برق صنعتی یا کشاورزی در دستگاه M3 استوک حدود ۴ ماه و در دستگاه M3 نو حدود ۶ ماه میباشد ولی بازگشت سرمایه در دستگاه S9 استوک حدود ۶ ماه و در دستگاه S9 نو حدود ۹ ماه میباشد.
همیشه دستگاهی را خریداری نمایید که سریعترین بازگشت سرمایه را داشته باشید.

در اینجا قصد داریم هشت دستگاه برتر برای استخراج بیت کوین در سال ۲۰۲۰ را معرفی کنیم.

به این نکته توجه داشته باشید که بالاتر بودن قدرت‌ دستگاه به معنای بهتر بودن دستگاه نیست. عواملی مانند مصرف برق، طول عمر، وزن، صدا، اندازه و … نقش اساسی در ماینینگ دارند. همچنین در فهرست زیر فاکتورهایی مثل سودآوری، قیمت، اندازه، وزن و مقبولیت در میان مصرف‌کنندگان لحاظ شده است.

۱. بیت مین انت ماینر اس ۱۷ پلاس

 • قدرت: ۷۳ تراهش بر ثانیه (73TH/S)
 • مصرف برق: ۲,۹۲۰ وات (2920W)
 • قیمت جهانی: حدود ۲,۶۰۰ دلار

انت‌ماینرهای سری ۱۷، در حال حاضر پرچمدار شرکت بیت مین هستند. بیت مین بزرگ‌ترین تولیدکننده دستگاه‌های استخراج است.

انت‌ماینر اس ۱۷ پلاس که در دسامبر ۲۰۱۹ به بازار عرضه شد، با قدرت ۷۳ تراهش (TH/S) و مصرف برق حدود ۲,۹۲۰ وات، در حال حاضر لقب بهترین دستگاه استخراج بیت کوین را یدک می‌کشد. قیمت این دستگاه بین ۲,۴۰۰ تا ۲,۶۰۰ دلار متغیر است.

در این ماینر با بهره‌گیری از فناوری انتقال گرمای دوگانه، فضای بین ورودی و خروجی هوا ۵۰ درصد کاهش یافته است که دمای دستگاه و صدای آن را تا حد زیادی بهبود داده است. همچنین در این مدل جدید مکانیستم‌های تحمل دما و خنک‌کنندگی توسعه پیدا کرده‌اند تا شاهد کمترین نوسان در کارکرد آن باشیم.

۲. بیت مین انت ماینر اس ۱۷ پرو

 • قدرت: ۵۳ تراهش بر ثانیه (53TH/S)
 • مصرف برق: ۲,۰۹۴ وات (2094W)
 • قیمت جهانی: حدود ۱,۹۰۰ دلار

تا قبل از عرضه اس ۱۷ پلاس، اس ۱۷ پرو بهترین دستگاه استخراج بیت کوین بود و حالا در رده دوم سودآورترین ماینرهای بیت کوین قرار دارد. با این حال، با توجه به اینکه مدل اس ۱۷ پلاس هنوز به صورت عمده عرضه نشده است، در بسیاری از فارم‌ها از اس ۱۷ پرو استفاده می‌شود.

انت‌ماینر اس ۱۷ پرو که در آوریل ۲۰۱۹ به بازار عرضه شد، با قدرت ۵۳ تراهش (TH/S) و مصرف برق حدود ۲۰۹۰ وات دومین دستگاه کارآمد جهان برای استخراج بیت کوین است.

اس ۱۷ پرو مثل اس ۱۷ پلاس در سه حالت قابل راه‌اندازی است: کم مصرف – معمولی و توربو که هر کدامشان قدرت هش و مصرف برق مختلفی دارند.

3. اینوسیلیکون تی ۳ پلاس

 • قدرت: ۵۲ تراهش بر ثانیه (52TH/S)
 • مصرف برق: ۲,۱۰۰ وات (2100W)
 • قیمت جهانی: حدود ۱,۷۰۰ دلار

نسل جدید ماینرهای بیت کوین شرکت اینوسیلیکون به معنای واقعی کلمه یک ترمیناتور در میان ماینرها هستند. پس از موفقیت دستگاه تی ۳، مدل بعدی یعنی تی ۳ پلاس در می ۲۰۱۹ عرضه شد.

قدرت هش ۵۲ تراهش و مصرف برق ۲۱۰۰ وات، این دستگاه را در لیست خرید استخراج‌کنندگان زیادی قرار داده است. شرکت اینوسیلیکون هم خود یک شرکت بسیار معتبر بوده و از این جهت هم مزیت محسوب می‌شود.

وزن بسیار مناسب نسبت به قدرت هش (ده کیلوگرم) و ابعاد تقریبا جمع‌وجور باعث شده است تا از این ماینر در مقایس صنعتی و در سطح بالایی استفاده شود.

تی ۳ پلاس مدل دیگری هم دارد که قدرت آن به ۵۷ تراهش می‌رسد. قیمت Innosilicon T3+ 52T در بازارهای جهانی حدود ۱,۷۰۰ دلار است.

4. واتس‌ماینر ام۲۰ اس

 • قدرت: 68 تراهش بر ثانیه (68TH/S)
 • مصرف برق: ۳,۳۶۰ وات (3360W)
 • قیمت جهانی: حدود ۱,۸۰۰ دلار

شرکت MicroBT اخیرا با عرضه دستگاه قدرتمند واتس‌ماینر ام ۲۰ اس نشان داده که می‌تواند رقیبی جدی برای شرکت‌های بزرگ ماینینگ باشد.

چیپ‌های ۱۲ نانومتری ام‌۲۰ اس به پای چیپ‌های ۷ نانومتری انت‌ماینرهای جدید نمی‌رسند اما قیمت پایین و قدرت بالای این دستگاه در مقایسه با رقبای خود امیدوارکننده است.

وزن ام‌۲۰ حدود ۱۲ کیلوگرم است که نسبت به بقیه‌ی دستگاه‌های ماینر خیلی بالا نیست. از این ماینر در سطح صنعتی و خرد تا حد زیادی استفاده می‌شود اما به پای انت‌ماینرها نمی‌رسد.

ماینر M20S با ۶۸ تراهش قدرت، مصرف برقی در حدود ۳,۳۶۰ دارد و در آگوست ۲۰۱۹ عرضه شد. ماینر Whatsminer M20S با قیمت حدود ۱,۸۹۰ دلار در سایت‌های خارجی به فروش می‌رسد.

5. ای‌بنگ ای‌بیت ای‌۱۲ پلاس

 • قدرت: ۵۰ تراهش بر ثانیه (50TH/S)
 • مصرف برق: ۲,۵۰۰ وات (2500W)
 • قیمت جهانی: حدود ۲,۳۰۰ دلار

شرکت ای‌بنگ با ماینرهای سری E خود توانسته است که بخش بزرگی از بازار دستگاه‌های ماینینگ را بدست بگیرد. دستگاه Ebit E12+ آخرین و قدرتمندترین دستگاه تولیدیِ این شرکت است.

دستگاه Ebit E11++ در اکتبر ۲۰۱۸ عرضه شد و با قدرت هش فوق‌العاده بالای ۴۴ تراهش توجهات زیادی را به خود جلب کرد. حالا پرچمدار جدید ای‌بنگ یعنی مدل +E12 با قدرت هش ۵۰ تراهش و مصرف برق حدود ۲۵۰۰ در میان دستگاه‌های پرقدرت استخراج می‌درخشد.

وزن دستگاه E12 حدود ۱۰ کیلوگرم است که نسبت به رقبای خود یک وزن عالی محسوب می‌شود. اندازه کوچک این دستگاه نسبت به سایر دستگاه‌های مشابه باعث می‌شود که به راحتی بتوان آن‌ها را در فارم‌ جای داد.

این ماینر در سپتامبر ۲۰۱۹ عرضه شد. قیمت ای‌بیت ای‌۱۲ پلاس حدود ۲,۳۰۰ دلار است.

6. کنان آوالون‌ماینر ۱۰۶۶

 • قدرت: ۵۰ تراهش بر ثانیه (50TH/S)
 • مصرف برق: ۳,۲۵۰ وات (3250W)
 • قیمت جهانی: حدود ۱,۴۰۰ دلار

شرکت کنان که دومین شرکت بزرگ تولیدکننده دستگاه‌های استخراج است، قصد دارد با دستگاه‌های ماینر خود بازار را در اختیار بگیرد. مدل ۱۰۶۶ از سری آوالون‌ماینر جدیدترین دستگاه این شرکت است که در بازار به فروش می‌رسد.

دستگاه AvalonMiner 1066 با قدرت ۵۰ تراهش و مصرف برق ۳,۲۵۰ وات، یکی از کارآمدترین دستگاه‌های استخراج بیت کوین است، مخصوصا در مناطقی که هزینه برق پایین باشد.

کیفیت بالای دستگاه‌های کنان و قیمت پایین‌تر آن‌ها باعث شده است تا ماینرهای زیادی از این دستگاه‌ها در فارم‌های خود استفاده کنند. قیمت آوالون ماینر ۱۰۶۶ در فروشگاه‌های اینترنتی حدود ۱,۴۰۰ دلار است.

7. بیت مین انت ماینر تی ۱۷ پلاس

 • قدرت: ۶۴ تراهش بر ثانیه (64TH/S)
 • مصرف برق: ۳,۲۰۰ وات (3200W)
 • قیمت جهانی: حدود ۱,۸۹۰ دلار

بعد از سری اس ۱۷ که بیش‌ترین سودآوری را در میان دستگاه‌های شرکت بیت مین دارند، سری تی ۱۷ سودآورترین انت‌ماینرهای این شرکت هستند.

دستگاه انت ماینر تی ۱۷ پلاس با قدرت حدود ۶۴ تراهش و مصرف برق ۳,۲۰۰ وات، در دسامبر ۲۰۱۹ عرضه شده است و هنوز به صورت انبوه در بازار وجود ندارد.

علیرغم تفاوت فاحش در هش ریت و مصرف برق، انت‌ماینرهای تی‌ ۱۷ از تمام امکانات موجود در اس ۱۷ برخوردار هستند.

انت ماینر تی ۱۷ پلاس با قیمت حدود ۱,۸۹۰ دلار در فروشگاه‌های اینترنتی به فروش می‌رسد.

8. واتس‌ماینر ام۲۱‌ اس

 • قدرت: ۵۶ تراهش بر ثانیه (56TH/S)
 • مصرف برق: ۳,۳۶۰ وات (3360W)
 • قیمت جهانی: حدود ۱,۳۰۰ دلار

یکی دیگر از دستگاه‌های پرقدرت و البته بسیار محبوب شرکت MicroBT، واتس‌ماینر ام‌۲۱ اس است. ام‌۲۱ اس قبل از مدل قدرتمندتر ام‌۲۱ اس در جولای ۲۰۱۹ عرضه شد.

مدل ام‌۲۱ اس با قدرت هش ۵۶ تراهش و مصرف برق ۳,۳۶۰ وات، این روزها در فارم‌های زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرد و سود خوبی به صاحبانش می‌رساند. قیمت این ماینر حدود ۱,۳۰۰ دلار است.

معرفی چند شرکت سازنده دستگاه های ماینر بیت کوین

شرکت Bitmain از معروف ترین این شرکت ها در عرصه ماینینگ و ساخت دستگاه ماینر با برند  Antminer می باشد. با این حال محصولات شرکت What’s miner نیز بازار را پر کرده و در بعضی مواقع گوی سبقت را ربوده است. بعد از سقوط ارزش بیت کوین و تعطیل شدن بسیاری از فارم ها، دستگاه های دست دوم ساخت این شرکت به طور عمده وارد کشور شد و سهمی از بازار را به خود اختصاص داد. از طرفی این روز ها نام شرکت دیگری نیز بر سر زبان ها افتاده. محصولات AvalonMiner سعی در تخصیص قسمتی از بازار ماینر ها دارند. اما جای این سوال همیشه باقی است که محصولات کدام شرکت مناسب تر هستند.

بازار هدف شرکت های سازنده دستگاه ماینینگ

به طور کلی این شرکت ها دو نوع بازار را هدف قرار داده اند. اول کشور های با تعرفه برق ارزان و دوم کشورهای با تعرفه برق گران تر ولی دارای واحد پول با ارزش بیشتر. برای بازار اول این شرکت ها سعی کرده اند که محصولات با قیمت کمتر و البته مصرف برق بیشتر یا به عبارتی بازده کمتر تولید کنند. چرا که با قیمت پایین تر و هزینه برق پایین، بازگشت سرمایه سریعتر اتفاق می افتد.

در مورد بازار دوم باید توجه داشت که هزینه مصرف برق به قدری حایز اهمیت است که ممکن است بعضی از دستگاه های ماینر صرفه ی اقتصادی نداشته باشند. در واقع در این مورد سعی شده با بالا بردن بازدهی دستگاه و میزان ماینینگ به ازای مصرف کمتر، ماینینگ توجیه پذیر باشد.

هش ریت در دستگاه ماینر

هش ریت به معنای تعداد محاسبه‌های پیچیده‌ای است که سخت‌افزار می‌تواند در یک ثانیه کامل کند. هش ریت شانس حل محاسبات پیشرفته را افزایش می‌دهد که این قضیه برای به دست آوردن بیت کوین به عنوان یک جایزه الزامی است. هش ریت با مگاهش یا گیگاهش یا تراهش در هر ثانیه اندازه‎گیری می‌شود. اولین سخت‎افزار استخراج بیت کوین هش ریت بیت ۳۳۶ مگاهش در ثانیه و ۱۴ میلیون مگاهش در ثانیه داشت.

با توجه به اینکه خرید ماینر بیتکوین یک سرمایه‎گذاری است، باید برای تکمیل مؤثر فرآیند ماینینگ یک هزینه خاص را در نظر بگیرید که جزو آن هزینه برق است. هرچه سخت‎افزار استخراج قوی‌تر باشد، برق بیشتری مصرف می‌کند. پیش از خرید هر گونه سخت‎افزار ماینینگ، باید نرخ مصرف برق را به وات در نظر بگیرید.

اعداد مربوط به مصرف برق و هش ریت به شما کمک می‌کند تعداد هش‌هایی را که می‌توانید از هر وات برق از طریق سخت‎افزار استخراج به دست آورید را محاسبه کنید. پس از آن، هش ریت را بخش بر مصرف برق دستگاه به وات کنید تا نتیجه را به دست آورید.

سختی استخراج یا ماینینگ چیست؟

سنجش میزان سختی پیدا کردن یک هش زیر ارزش هدف (یک عدد ۲۵۶ بیتی) در طول اثبات کار است. سختی استخراج بالا به معنای ارزش هدف پایین و برعکس است. ارزش هدف هر ۲۰۱۶ بلاک (تقریباً هر دو هفته یک مرتبه) مجدداً محاسبه می‌شود. میانگین زمان ایده‌آل استخراج ۱۰ دقیقه به ازای هر بلاک است.

ر حال حاضر صدها مدل مختلف از دستگاه استخراج بیت کوین وجود دارد که هر کدام از آن‌ها می‌توانند قدرت هش و مصرف برق متفاوتی داشته باشند. به عنوان مثال سری ۱۷ انت‌ماینرهای شرکت بیت کوین خودش شامل شش مدل مختلف می‌شود که هش‌ریت‌ و مصرف برق متفاوتی دارند. بنابراین قبل از تهیه یک دستگاه ماینینگ حتما مطمئن شوید که همان مدلی را که می‌خواهید خریداری کنید.

روز‌ به‌ روز به تعداد مدل‌های دستگاه‌ ماینر افزوده می‌شود و رقابت بین شرکت‌های تولیدکننده ماینر شدت می‌یابد. با ورود دستگاه‌های جدید، دستگاه‌های قدیمی‌تر آرام آرام از دور رقابت و سودآوری خارج می‌شوند.

همانطور که گفتیم، از دید کلی بهترین دستگاه استخراج دستگاهی است که طول عمر مناسبی داشته باشد و بتواند بازگشت سرمایه سریع‌تری را رقم بزند. بنابراین معیارِ بهترین بود می‌تواند برای هر کسی متفاوت باشد.

قدرتمندترین دستگاه همیشه محبوب‌ترین دستگاه نیست. فارم‌های زیادی همچنان از دستگاه‌های قدیمی استفاده می‌کنند چون بازگشت سرمایه سریع‌تری دارند و از نظر طول عمر امتحان خود را پس داده‌اند.

هفت دستگاهی که در بالا از آن‌ها نام بردیم در مقایس جهانی به عنوان بهترین دستگاه‌های استخراج بیت کوین شناخته می‌شوند اما در برخی از مناطق و شرایط ممکن است کارآمدی لازم را نداشته باشند. به این ترتیب، اگر قصد تهیه دستگاه استخراج را دارید به این مطلب اکتفا نکنید و حتما خودتان نسبت به شرایطی که دارید، تحقیقات لازم را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *