آموزشی

مقدمات استخراج ارزهای دیجیتال (ماینینگ) برای مبتدی ها

استخراج ارزهای دیجیتال

مقدمات استخراج ارزهای دیجیتال خیلی پیچیده نیست  که برای دانستن آن لازم باشد چندین کتاب بخوانید اما شاید سؤال هر کسی که می‌خواهد تازه شروع به انجام این کار کند «از کجا شروع کنم؟» باشد. وقتی صحبت از استخراج ارزهای دیجیتال به میان می‌آید شاید فکر کنید کار خیلی آسانی نیست. اگر بخواهیم صادق باشیم می‌توانیم بگوییم که کسانی که در مراحل اولیه اقدام به انجام این کار کردند بیش از همه پول درآورند. کسانی که صبر می‌کنند تا یک ارز دیجیتال محبوب شود بعد سراغ استخراج آن می‌روند باید با رقیب‌های بیشتری دست‌وپنجه نرم کنند و هزینه‌های بیشتری را بپردازند. پس سخت‌تر می‌توانند پول دربیاورند.

احتمالاً اسم بیت کوین، اولین ارز دیجیتال که در سال 2009 وارد بازار شد، به گوشتان خورده است. از زمانی که وارد بازار شد دیگر ارزهای دیجیتال نیز شروع به کار کردند. یکی از این ارزها بیت کوین کش است که کمی شبیه به بیت کوین است. بدی وجود این‌همه ارز دیجیتال مختلف این است که گاهی نمی‌توان تصمیم گرفت در کدام‌یک باید سرمایه‌گذاری کرد تا درآمد معقولی به دست آورد.

اگر در سال 2009 یا کمی بعد شروع به فراهم آوردن مقدمات استخراج ارزهای دیجیتال (ماینینگ) می‌کردید احتمالاً تا الآن صدها هزار دلار به دست می‌آوردید یا حتی اگر مقداری ارز دیجیتال می‌تعمیرید و مدتی به آن دست نمی‌زدید هم آن‌قدر قیمتش بالا می‌رفت که ارزش صرف وقت را داشت. البته ممکن بود به شیوه‌های مختلفی پولتان را از دست بدهید.

اگر جزء کسانی هستید که می‌خواهید در مقیاس کوچک به کار ماینینگ بپردازید توصیه می‌کنیم سراغ بیت کوین نروید چون هزینه‌ی نگهداری سخت‌افزار و سرمایه‌گذاری به‌قدری زیاد است که ممکن است چند نفر دیگر با دیدن شما از انجام ماینینگ منصرف شوند.

استخراج ارزهای دیجیتال

استخراج بیت کوین در چین با توجه به هزینه ی برق سودآور است

به‌علاوه چون مدتی است شبکه بیت کوین راه‌اندازی شده درجه سختی معادلات ریاضی که می‌دهد کمی سخت است پس پول درآوردن از طریق آن‌هم مثل آب خوردن نخواهد بود! در این زمان (سال 2018) اگر می‌خواهید از طریق استخراج بیت کوین کسب درآمد کنید بهتر است به گروه دیگری بپیوندید که هزینه‌هایتان تقسیم شود یا عطایش را به لقایش ببخشید و اجازه دهید کسانی که می‌توانند در مقیاس بزرگ‌تر کار کنند در این بازار به حضور خود ادامه دهند. می‌توانید ارزهای دیجیتال دیگری را انتخاب کنید. مثلاً فراهم کردن مقدمات استخراج ارزهای دیجیتال از جمله Feathercoin، Dogecoin و Litecoin برای مبتدی ها ساده‌تر است.  با توجه به ارزش جاری Litecoin می‌توانید بین 50 سنت تا 10 دلار به‌طور روزانه و با سخت‌افزارهای معمولی ماینینگ درآمد داشته باشید. اگر با Feathercoin یا Dogecoin کارکنید شاید با سخت‌افزار مشابه سودآوری کمتری نسبت به بقیه ارزها داشته باشند اما ازآنجایی‌که روزبه‌روز بر محبوبیتشان افزوده می‌شود می‌توانند در آینده سودآوری بهتری داشته باشند. ایجاد مقدمات استخراج ارزهای دیجیتال دیگری مثل Peercoin طوری است که می‌تواند با توجه به هزینه و زمانی که صرف می‌کنید بازگشت سرمایه معقولی داشته باشد. پس این چهارمین ارزی است که استخراجش برای مبتدی‌ها مناسب است.

شاید بیشترین نگرانی در مورد ماینینگ این باشد که با افزایش محبوبیت یک ارز دیجیتال افراد بیشتری عضو شبکه می‌شوند پس به دلیل رقابت زیاد، کار ماینینگ سخت‌تر می‌شود. هرقدر یک ارز دیجیتال خواهان بیشتری داشته باشد سخت‌افزاری که با استفاده از آن می‌توان اقدام به استخراج آن ارز دیجیتال خاص کرد گران‌تر می‌شود. در این صورت یا باید بیشتر هزینه کنید تا استخراج برایتان بصرفد یا اینکه اقدام به استخراج ارزهای دیگری کنید که هزینه‌هایتان کاهش پیدا کند.

در آخر باید به این نکته توجه کنید که هیچ سرمایه‌گذاری‌ای بدون خطر نیست. کسانی که با ارزهای دیجیتال پولدار شدند در زمان سرمایه‌گذاری نمی‌دانستند آینده چه می‌شود پس آن‌قدر سرمایه‌گذاری کنید که در بدترین شرایط هم چیزی را از دست ندهید. هیچ‌چیز جای تجربه را نمی‌گیرد؛ قبل از سرمایه‌گذاری از کسانی که قبلاً اقدام به استخراج ارزهای دیجیتال کرده‌اند کمک بخواهید و از آن‌ها مشورت بگیرید. هرقدر بیشتر مطالعه و تحقیق کنید کمتر پشیمان می‌شوید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *