دسته‌بندی نشده

شکسته شدن رکورد سودآوری استخراج اتریوم رکورد بعد از 5 سال

استفاده از اتریوم برای ساخت محصول توسط غول حسابداری جهان

رکورد پنج ساله سودآوری استخراج اتریوم شکسته شد.

تنها کسانی که از افزایش سرسام‌آور کارمزدهای گس اتریوم خوشحال‌اند، ماینرهای این شبکه هستند که توانسته‌اند سودهای هنگفتی را طی چند ماه اخیر به جیب بزنند.

به گزارش کریپتوپوتیتو، عرضه توکن نظارتی یونی‌سواپ (Uniswap) و پاداش‌های فارمینگ مرتبط با آن، باعث هجوم کاربران به شبکه اتریوم و درنتیجه، ناتوانی این بلاک چین در پردازش تراکنش‌ها برای دومین بار طی چند هفته اخیر شده است.

با این حال، این خبر برای ماینرهای اتریوم بسیار خوشایند بوده است. داده‌های مؤسسه تحلیلی گلاسنود (Glassnode) نیز نشان می‌دهد که درآمد ماینرها به بالاترین سطح طی ۵ سال اخیر رسیده است.

شکسته شدن رکورد سودآوری استخراج اتریوم رکورد بعد از 5 سال

علاوه بر این، با تشدید استخراج اتریوم، نرخ هش این شبکه به بالاترین میزان خود از اکتبر ۲۰۱۸ (مهر ۹۷) به این سو بالغ شده است. گفتنی است در زمان نگارش این مطلب، داده‌های وب‌سایت Bitinfocharts.com نشان می‌دهد که نرخ هش شبکه اتریوم به محدوده ۲۵۴ تراهش برثانیه رسیده است.

آخرین بار در روز ۲ سپتامبر (۱۲ شهریور)، نرخ هش اتریوم به چنین محدوده‌ای رسیده بود. در آن زمان، کارمزدهای گس اتریوم به‌دلیل جنون کشت سود پروتکل سوشی‌سواپ (SushiSwap) به یک اوج تاریخی تازه دست یافته بود.

اما هم‌اکنون آنچه به افزایش نجومی کارمزدهای اتریوم دامن زده است، به ایردراپ توکن یونی (UNI) صرافی غیرمتمرکز یونی‌سواپ (Uniswap) و اعطای پاداش‌های استخراج نقدینگی دوماهه کاربران این پروتکل برمی‌گردد.

این اتفاقات باعث شده است تا فشار دوچندانی بر شبکه اتریوم تحمیل شود؛ چراکه بسیاری از دریافت‌کنندگان ایردراپ یونی برای تبدیل توکن‌های خود به اتر به شبکه اتریوم هجوم آوردند و عده دیگری از آنها نیز به سوی سپرده‌گذاری نقدینگی خود در چهار استخر جدید یونی‌سواپ روانه شدند.

گفتنی است در زمان نگارش این مطلب، استخرهای یادشده تنها در عرض یک روز توانسته‌اند پذیرای بیش از ۸۲۵ میلیون دلار از سپرده‌های کاربران باشند.

گفتنی است روز پنج‌شنبه، همزمان با عرضه پرسروصدای توکن یونی، شماری از کاربران از تراکنش‌هایی با کارمزدهایی بیش از ۱,۰۰۰ جی‌وی خبر دادند. داده‌های وب‌سایت Bitinfocharts.com نشان می‌دهد که متوسط هزینه یک تراکنش اتریومی در حال حاضر برابر با ۱۱ دلار است.

با این حال، این عدد یک شاخص پس‌رو (Lagging Indicator) است و هم‌اکنون جو آرامی بر بلاک چین اتریوم حاکم شده است.

قیمت اتریوم نیز از موج اخیر افزایش فعالیت‌ها در حوزه دیفای بی‌نصیب نمانده است و حتی شماری از اعضای برجسته جامعه کاربری ارزهای دیجیتال گفته‌اند که استخرهای کشت سود یونی‌سواپ می‌توانند نمایانگر احساسی صعودی برای اتر باشند.

بنابر داده‌های دون آنالیتیکس (Dune Analytics)، متوسط هزینه گس در روز گذشته به ۵۴۴ جی‌وی (Gwei) رسیده است که بالاترین سطح تاریخی آن محسوب می‌شود.

نمودار متوسط هزینه گس

در زمان نگارش این مطلب، بهای اتر در محدوده ۳۷۸ دلار در نوسان است، با این حال، نمودارها از یک تکانه صعودی در بهای این ارز دیجیتال خبر می‌دهند که می‌تواند در پایان هفته جاری به صعود آن به بالای آستانه ۴۰۰ دلار بینجامد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code