اخبار, تحلیل ماینینگ

وضعیت ماینرهای قدیمی بعد از هالوینگ 2020 (نصف شدن پاداش)

ماینرهای قدیمی بعد از هالوینگ

سوالی که این روزها بیشتر صاحبان فارم و ماینرها میپرسند این است که بعد از نصف شدن پاداش (رویداد هالوینگ) چه بلایی سر ماینرهای قدیمی نظیر S9 ، M3 و … می آید؟ آیا پس از Halving ، دیگر استفاده از این دستگاه های ماینر با مصرف برق بالا به صرفه است ؟  این پرسش ها همواره میتواند ذهن صاحبان این کسب و کار را مشغول کند

در این مطلب قصد داریم به تمامی این ابهامات پاسخ دهیم پس با تکین ماینر همراه باشید.

هالوینگ بیت کوین چیست ؟

میزان بیت کوین قابل عرضه محدود است. پس از تولید 21 میلیون بیت کوین، دیگر بیت کوین جدیدی تولید نخواهد شد. به همین دلیل است که Bitcoin را با طلا مقایسه میکنند.در جهان نیز معادن طلا بی نهایت نبوده و بالاخره روزی تمام میشود.

در حالی که این مطلب را میخوانید نزدیک به 18 تا 19 میلیون بیت کوین ماین شده است. آیا به پایان استخراج نزدیک شده ایم؟ جواب منفی است ، بدلیل همین رویداد Halving استخراج بیت کوین سخت شده است.ساز و کار این عمل بدین صورت است که پاداش پیدا کردن بلاک های جدید نصف خواهد شد.یعنی کارمزدی که به ماینرها تعلق میگرد پس از اواخر اردیبهشت 99 نصف مقداریست که پیش از آن دریافت میکردند.

تا پیش از این پاداش بلاک برای ماینرها رقمی معادل با 12.5 بیت کوین بود و پس از هالوینگ 2020 به رقمی معادل 6.25 بیت کوین میرسد.جالب است بدانید در سال 2009 این رقم برای باز کردن یک بلاک 50 عدد بیت کوین بوده است!

تاثیر هاولینگ بر ماینرها

حال که با هالوینگ بیشتر آشنا شده اید به دغدغه اصلی ماینرها بازمیگردیم.

میزان استخراج هر ماینر در بازه های زمانی مختلف ، به عوامل مختلفی بستگی دارد.سه عامل مهم برای آنکه بدانید روزانه میزان استخراج شما چقدر است به سه مورد بستگی دارد

1 – ارزش بیت کوین

2 – سختی شبکه

3 – تعداد کل دستگاه های تراهش بالا

یک تولید کننده و یا کارخانه را در نظر بگیرید.صاحب این کارخانه تا زمانی اقدام به تولید میکند که بتواند حقوق کارگران ، هزینه های جانبی و … را تامین نماید.اگر محصولی که در بازار عرضه میکند پایین تر از هزینه ی تولیدش باشد ، اقدام به تعطیلی کارخانه میکند.در واقع این تولیدی تا زمانی که برایش بصرفد تولید میکند.

ماینرها نیز همین وضعیت را دارند ، اگر ارزش بیت کوین قرار باشد برای طولانی مدت پایین بیاید در نتیجه دستگاه های ماینر خاموش و روند انتقال تراکنش به مشکل برخواهد خورد.پس ارزش بیت کوین بر اساس نظر بسیاری از تحلیلگران افزایشی خواهد بود (البته در این بین برخی معتقدند بیت کوین پس از هالوینگ تا رقم 5000 دلار میریزد!)

زمانی که ارزش Bitcoin بالا برود دستگاه های ماینر با کاهش درآمد محسوسی مواجه نمیشوند پس این یعنی ادامه ی حیات ماینینگ و فارم ها

اما سناریوی دومی هم وجود دارد ، قیمت بیت کوین کاهش پیدا کرده و بسیاری از فارم هایی که هزینه ی برق مصرفی در ازای درآمد دریافتی کاهش پیدا کرده ، تن به تعطیلی دهند.در این میان سختی شبکه استخراج ، کاهش پیدا میکند و مجدداً در آمد آن سری از فارم ها که هزینه ی برق برای آن ها پایین است ، افزایشی میشود.

از طرف دیگر ورود دستگاه هایی با تراهش بالا تقریباً از سال 2019 آغاز شد ، هنوز تعداد این ماینرها به حدی نرسیده است که بتواند با تراهش تولیدی توسط دستگاه های قدیمی تر رقابت و اکثریت را بدست بگیرد.

تکاپوی شرکت های تولید کننده دستگاه ماینر

شرکت بیت مین و MicroBt امسال با عرضه ی ماینرهای تراهش بالایی همچون ، Antminer S19 و Whatsminer M30 به استقبال Halving رفتند.جهت ترغیب کاربر به خرید ماینر ، تراهش این ماینرها نسبت به مدل های سال گذشته تقریباً دو برابر شده ولی مصرف برق این دستگاه ها ثابت مانده است.همچنین خط تولید ماینرهای قدیمی و تراهش پایین در این شرکت ها محدود و یا متوقف شده است.به هرحال

وضعیت ماینر محبوب Antminer S9 پس از هالوینگ

شاید در تاریخ صنعت ماینینگ محبوب تر از انت ماینر S9 بین ماینرها نبوده است.تا پیش از هالوینگ در آمد دستگاه S9j با تراهش 14.5 بر ثانیه ، رقمی معادل  0.0002  بیت کوین در روز میباشد ، این رقم بعد از هالوینگ به 0.0001 میرسد.البته اگر قصد داشته باشید از درآمد دلاری و ریالی ماینرها اطلاع پیدا کنید کافیست وارد قسمت درآمد ماینر مراجعه فرمایید.

این ماینر خوش ساخت اخیراً آپدیتی از طرف بیت مین دریافت کرده که میتوانید با به روزرسانی آن علاوه بر کاهش مصرف برق ، قدرت پردازش دستگاه را تا 16 تراهش افزایش دهید.

اگر میخواهید به صورت اصولی این کار را انجام دهید این امکان در صفحه ی تعمیر ماینر تکین ماینر برای شما فراهم شده است.با کارشناسان تکین ماینر تماس گرفته تا راهنمایی های لازم را انجام نمایند.

وضعیت سایر ماینرهای قدیمی و تراهش پایین

ماینر S9 یک نمونه از دستگاه های تراهش پایین بود و سایر دستگاه ها همچون M3 , T1 , E9.2 و … چنین وضعیتی خواهند داشت.در نتیجه گیری کلی در این هالوینگ و با توجه به توضیحات بالا ، همچنان امیدی برای این دستگاه ها خواهد بود.شاید در HALVING 2024 با قاطعیت بتوانیم بگوییم این ماینرها دیگر کارایی و سوددهی ندارند ولی در حال حاضر امکان تولید ارزش ، توسط پیشکسوتان و قدیمی های این عرضه ، همچنان وجود دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code