آموزشی

چگونه یک ریگ ماینینگ مناسب درست کنیم؟

ریگ ماینینگ

با توجه به افزایش ارزش و اهمیت ارزهای دیجیتال در سال‌های اخیر، ماینینگ این ارزها نیز مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. به طوری که در حال حاضر افراد زیادی از این طریق اقدام به کسب درآمدهای قابل توجهی می‌نمایند. از این رو قصد داریم در این آموزش، شما را با نحوه ساخت یک ریگ ماینینگ مناسب در راستای شروع فرایند ماینینگ، راهنمایی کنیم.

در ابتدا باید گفت که شاید در نگاه اول ساخت و پیاده‎سازی یک ریگ ماینینگ مشکل به نظر برسد. ولی با آموزش‎های داده شده در این مقاله، قادر خواهید بود تا به راحتی از پس پیاده‌‏سازی یک ریگ ماینینگ بر بیایید. در این آموزش، قرار است که موضوعاتی مانند اصول پایه در ریگ ماینینگ، اجزای به کار رفته در ساخت آن‎ها، این که یک ریگ ماینینگ به چه طریقی کار می‏‌کند و بسیاری از ایده‏‌های عملیاتی دیگر، مورد بررسی قرار گیرد.

 

تعریف

در ابتدا نسبت به ارائه توضیحاتی در مورد برخی از اصطلاحات و اجزای اصلی به کار گرفته شده در ریگ ماینینگ می‎پردازیم.

ریگ‌های ماینینگ ارزهای دیجیتال، دستگاه‎ها و اجزایی هستند که در راستای انجام یک فعالیت مشخص یعنی استخراج ارز دیجیتال، ساخته می‌‏شوند. در حالت کلی، سه نوع ریگ ماینینگ داریم. در زیر به این موارد اشاره می‎کنیم.

Cpu

یک ریگ ماینینگ CPU، از پروسسورهایی در راستای ماینینگ داده از بلاک چین، استفاده می‏‌نماید. این دسته از دستگاه‎های ماینینگ به نسبت بسیار ارزان و ساده می‏‌باشند. در کل باید گفت که در این روش، مردم از طریق کامپیوترهای شخصی خود، نسبت به عمل ماینینگ اقدام می‌‏نمایند که این مورد در نوع خود هم دارای مزایا و هم دارای معایبی می‏‌باشد. این روش از ریگ ماینینگ به تدریج و با پیدایش رقبایی قدرتمند، محبوبیت خود را از دست داده است.

از جمله‌‏ی مشکلات این روش، می‎توان به بالا بودن هزینه برق مصرفی، استهلاک سیستم کامپیوتری و نیز نبود یک سیستم خنک کننده مناسب، اشاره نمود. یک فرد ماینر تنها با دانلود و نصب یک نرم افزار ماینینگ مناسب بر روی سیستم کامپیوتری خود، می‌‏تواند نسبت به تهیه یک ریگ ماینینگ از نوع CPU اقدام نموده و شروع به تولید ارز دیجیتال مورد نظر خود نماید.

CPU

CPU

 

Gpu

این نوع ریگ ماینینگ به عنوان یکی از محبوب‎ترین روش‎ها برای افرادی است که به تازگی قصد ورود به دنیای ماینینگ را دارند. به طوری که از طریق این دسته از ریگ‎ها، می‏‌توانید به راحتی نسبت به ساخت یک فارم ماینینگ اقدام نمایید. در ریگ ماینینگ به روش GPU، ماینرها از قدرت کارت‎های گرافیکی GPU در راستای تولید داده از بلاک چین، اقدام می‏‌کنند.

در این راستا شما می‏‌توانید کارت‎های گرافیکی اختصاصی برای ماینینگ و یا کارت‎های گرافیکی GPU چند منظوره که علاوه بر ماینینگ در زمینه‎های دیگری مانند طراحی گرافیکی نیز از آن استفاده می‌‏شود را به کار ببرید. در نظر داشته باشید که در این روش، اکثر کاربران و ماینرها قادر هستند که نتایج بسیار مناسبی را از عمل ماینینگ بدست آورند.

در عین حال این روش از ریگ ماینینگ دارای مشکلات و ناکارآمدی‏‌هایی نیز می‏‌باشد. یکی از این مشکلات، قیمت آن‏ها می‌‏باشد. به طوری که در کل کارت‎های گرافیکی بسیار گران هستند و در عین حال اگر قصد داشته باشید که نتایج بسیار خوبی را نیز بدست آورید، حتی باید قیمت بسیار بیش‏‌تری را نیز پرداخت نمایید. بنابراین باید بودجه‎ی مناسبی را برای این کار صرف نمایید.

همچنین باید نگهداری بسیار مناسبی نسبت به این دستگاه‏‌ها اعمال شود. چرا که کارایی آن‏ها، رابطه بسیار مستقیمی با این نگهداری دارد. علاوه بر این نیاز است که هزینه برق قابل توجهی را نیز برای کار با این دسته از ریگ ماینینگ در نظر داشته باشید.

gpu

gpu

 

Asic

ASICها هم نوع دیگری از روش‌‏های ریگ ماینینگ هستند. باید گفت که ASICها تنها با انجام یک هدف مشخص تولید شده‎اند و این هدف، استفاده و به کارگیری آن‏ها در زمینه‏‌ی ماینینگ ارزهای دیجیتال می‏‌باشد. در حال حاضر، در بازار نمونه‏‌های متنوع و بسیاری از این دستگاه‌‏ها وجود دارد که هر یک برای تولید ارز دیجیتال مشخص و نیز با قدرت و توانایی متفاوتی به کار گرفته می‎شوند. تنها کافی است که یک ریگ ماینینگ از نوع ASIC را تعمیراری کرده و آن را با توجه به دستورالعمل مشخص شده، راه اندازی نمایید تا این دستگاه بتواند کار تولید ارز دیجیتال را برای شما شروع نماید. این دستگاه‎ها از محبوبیت بالایی برخوردار هستند و اگر تنها هدف تولید ارز دیجیتال را دارید. توصیه می‌‏شود که نسبت به تعمیر این دسته از ریگ ماینینگ اقدام نمایید.

 

این سه نوع معرفی شده، سه نوع از محبوب‏‌ترین و پر کاربردترین ریگ ماینینگ در بازار می‏‌باشند. حال بعد از این که با انواع ریگ ماینینگ و نقاط ضعف و قدرت آن‏ها آشنا شدید. نوبت به این می‌‏رسد که اطلاعاتی در راستای نحوه ساخت یک ریگ ماینینگ در اختیار شما قرار دهیم.

 

در کل باید در نظر داشت که منظور از درست کردن یک ریگ ماینینگ مناسب، بیش‏تر GPU می‏‌باشد. چرا که توجه کنید که یک ASIC در واقع یک دستگاه ماینینگی است که آماده بوده و تنها باید نسبت به تعمیر آن اقدام نمایید. همچنین این موضوع در مورد CPU ماینینگ نیز صدق می‌‏کند. چرا که یک دستگاه آماده‌‏ای در اختیار دارید.

ریگ ماینینگ

ریگ ماینینگ

 

نکاتی که در ساخت یک ریگ ماینینگ باید بدان توجه نمود

در کل تعداد موارد کمی هست که باید در ساخت یک ریگ ماینینگ بدان توجه نمایید. مهم‏‌ترین این موارد نرخ هشینگ (hash rate) و میزان مصرف انرژی می‏‌باشند و در حقیقت میزان سود نهایی و اصلی شما از ماینینگ را این دو فاکتور مهم و حیاتی تعیین می‌‏نمایند.

نرخ هشینگ مشخص می‏‌کند که ریگ شما تا چه حد قدرتمند می‏‌باشد. به طوری که نرخ هشینگ میزان محاسبات صورت گرفته توسط یک ریگ را در طی یک ثانیه نشان می‏‌دهد. بدین صورت که هر چقدر که این مقدار بیش‏‌تر باشد، برای کلیت عمل ماینینگ بسیار خوب می‌‏باشد. البته در نظر داشته باشید که بالا بودن این مقدار، به خودی خود نیاز به مصرف انرژی (برق) بیش‏‌تری را به وجود می‏‌آورد. بنابراین در محاسبات سودآوری خود باید این موضوع را حتماً در نظر بگیرید.

همانطور که گفته شد، محاسبه‏‌ی میزان مصرف انرژی نیز بسیار مهم می‌‏باشد. به طوری که این کار را باید قبل از شروع کار به ساخت ریگ ماینینگ انجام دهید. در نهایت باید در محاسبات بدست آمده میزان سود تولیدات شما از این هزینه بیش‌‏تر باشد تا بتوانید در کل عملیات ماینینگ به سودآوری دست یابید. همیشه سعی کنید آن سخت افزاری را برای ساخت ریگ ماینینگ خود انتخاب نمایید که بتواند تعادل مناسبی را بین میزان قدرت دستگاه و میزان مصرف انرژی بر قرار نمایند. همچنین برای انتخاب بهترین اجزا و سخت افزار، همواره وقت مناسبی را برای تحقیق در این زمینه در نظر بگیرید.

 

اجزا به کار گرفته شده در یک ریگ ماینینگ

اجزاء اصلی به کار گرفته شده در یک ریگ ماینینگ به صورت زیر می‏‌باشند :

  1. Motherboard

یکی از مهم‏‌ترین اجزا موجود در یک ریگ ماینینگ مادر بورد می‏‌باشد. به طوری که توانایی کلی دستگاه از روی قدرت مادر بورد مشخص می‏‌گردد. همیشه در انتخاب مادر بورد خود، نوع کارت گرافیکی‏‌های هم سو و مناسب با آن را در نظر بگیرید.

 

  1. کارت‎های گرافیکی

یکی دیگر از اجزای حیاتی در یک دستگاه ماینینگ، کارت‏‌های گرافیکی می‌‏باشند. در این زمینه، دو شرکت Nvidia و AMD دارای محصولاتی قدرتمند هستند که قبل از انتخاب یکی این دو، همخوانی کارت گرافیکی با عمل ماینینگ را نیز به صورت آنلاین چک بفرمایید. استفاده از تعداد بیش از یک از کارت‎های گرافیکی در گرفتن نتایج بهتر، مناسب خواهد بود.

 

  1. منبع انرژی

انتخاب این بخش، تماماً ارتباط مستقیمی با اجزای دیگر ریگ ماینینگ دارد. بنابراین بر اساس توانایی دستگاه خود، منبع انرژی مناسبی را نیز برای آن در نظر بگیرید.

 

  1. خنک کننده

خنک نگه داشتن دستگاه ماینینگ از جمله‏ی مهم‏‌ترین فاکتورهای کسب موفقیت در ماینینگ می‌‏باشد. چرا که کارایی دستگاه، ارتباط بسیار نزدیکی با خنک کار کردن دستگاه دارد. پیشنهاد می‌‏شود که بخش قابل توجهی از بودجه‏ی خود را صرف تعمیر سیستم خنک کننده نمایید.

 

  1. CPU

همواره داشتن یک CPU قدرتمند، می‌‏تواند توانایی اجرایی دستگاه را افزایش دهد.

 

  1. فریم

استفاده از یک محافظ و فریم مناسب نیز در پروسس نگهداری از دستگاه دارای اهمیت می‏‌باشد. بنابراین همواره از فریم‌‏های محکم و مقاوم در ساخت ریگ ماینینگ خود استفاده نمایید.

 

پروسس ساخت

اولین گام در ساخت ریگ ماینینگ قرار دادن مادربورد در داخل ریگ می‏‌‏باشد. بعد از قرار دادن مادر بورد در جای مناسب، کابل‏‌های مربوط به CPU را بدان متصل نمایید. در ادامه کارت‏‌های گرافیکی و سایر اجزا را نیز به کلیت موجود متصل نمایید. در نهایت از درست و محکم بودن ارتباطات کابلی اطمینان حاصل نمایید.

حال وارد مرحله نرم افزاری می‏‌شویم. یک نرم افزار ماینینگ مناسبی را در راستای استفاده و داشتن بیش‏‌ترین بهره‌‏وری از دستگاه ماینینگ انتخاب نمایید. توجه داشته باشید که از نرم افزارهای ایمن در این راستا استفاده کنید. به طوری که نرم افزار را حتماً از یک منبع مطمئن و تأیید شده دانلود نمایید. حال بعد از نصب نرم افزار، پیکربندی‎های لازم را نیز انجام دهید. در نظر داشته باشید که قبل از شروع به کار مناسب، دستگاه ماینینگ برای چند مرتبه reboot می‌‏شود. در نهایت توانسته‎اید که ریگ ماینینگ مورد نظر خود را با موفقیت ساخته و از آن استفاده نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *