اخبار, تحلیل ماینینگ

خارج شدن سرمایه ها از چین با ارزهای دیجیتال

ثروتمندان چینی حدود ۵۰ میلیارد دلار سرمایه را به شکل ارزهای دیجیتال از این کشور خارج کرده‌اند.

در گذشته ثروتمندان چینی از طریق خرید املاک و سایر دارایی‌ها در خارج، این محدودیت را دور می‌زدند اما با بسته شدن این مجاری توسط دولت مرکزی، اکنون ثروتمندان چینی سراغ ارزهای دیجیتال برای خروج سرمایه خود رفته‌اند. طی ۱۲ ماه اخیر شهروندان این کشور با استفاده از ارزهای دیجیتالی حدود ۵۰میلیارد دلار سرمایه را از این کشور خارج کرده‌اند و به‌نظر می‌رسد اگر جنگ تجاری پکن با واشنگتن ادامه داشته باشد شاهد تشدید این روند خواهیم بود.

خارج شدن سرمایه ها از چین با ارزهای دیجیتال

محدودیت‌های اعمال شده توسط دولت چین باعث شده است تا خروج سرمایه از این کشور در قالب جدیدی ادامه پیدا کند.درحال‌ حاضر شهروندان چینی در هر سال مالی اجازه دارند تا سقف ۵۰ هزار دلار ارز خارجی خریداری کنند.

برخلاف سایر اقتصادهای بزرگ شرق آسیا نظیر کره‌جنوبی و ژاپن، در چین بازار رسمی بزرگی برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال وجود ندارد، اما تمایل معامله‌گران چینی به این ارزها باعث شده است تا سهم این کشور از کل معاملات در منطقه شرق آسیا عدد قابل توجهی باشد. از طرف دیگر بازارهای سنتی نظیر بورس و ارز از نظر بازدهی فاصله زیادی با ارزهای دیجیتالی داشته‌اند و همین مساله شمار بیشتری از معامله‌گران را به خود جلب کرده است.

تحلیلگران اقتصاد پیش‌بینی کرده‌اند که چین در سه‌ماهه دوم سال‌جاری میلادی مجددا به محدوده رشد اقتصادی مثبت بازخواهد گشت. براساس نظر ۱۱ تحلیلگر از موسسه‌های اقتصادی مختلف که توسط کمپانی AFP اخذ شده است، پیش‌بینی شده است که رشد اقتصادی دومین قطب اقتصادی دنیا در فصلی که گذشت با بازگشت به محدوده مثبت به ۳/ ۱ درصد برسد.

برخی از پیش‌بینی‌ها حتی حکایت از رشد ۲/ ۲ درصدی اقتصاد این کشور در فصل دوم سال ۲۰۲۰ دارد. با وجود اینکه این حد از رشد اقتصادی چین نسبت به سال‌های پیش بسیار کمتر شده، اما نکته حائز اهمیت وضعیت مناسب اقتصاد چین در مقایسه با دیگر کشورها در جنگ اقتصادی با کرونا است.

بانک‌مرکزی چین در ماه‌های اخیر با درک اهمیت ارزهای دیجیتالی در آینده نظام مالی و پرداخت جهان به تلاش‌های خود برای عرضه یوآن دیجیتالی شدت بخشیده و طبق برخی گزارش‌ها، راه‌اندازی این ارز به مرحله آزمایشی مقدماتی رسیده است.

خروج سرمایه ها از چین با ارزهای دیجیتالی

نظام کنترل بر سرمایه چین یکی از سختگیرانه‌ترین نظام‌ها در نوع خود در جهان است و این کشور تلاش دارد تا استانداردهای لازم و کافی را برای کنترل معاملات ارزهای دیجیتال نیز توسعه دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *